Adam Rujbr Architects uplatňují šetrnost k životnímu prostředí nejen v projektech, ale také v rámci fungování firmy
O tom, že šetrné stavby se stávají trendem dnešní doby, ví architekti z kanceláře Adam Rujbr Architects své. Tato společnost je totiž příkladem toho, jak v praxi šetrně přistupovat k projektům s ohledem na ochranu přírody a zároveň tuto filosofii uplatnit i ve fungování firmy. Ohleduplnost k životnímu prostředí je zde na prvním místě.
Kancelář Adam Rujbr Architects má se stavbou šetrných a pasivních budov velké zkušenosti. Příkladem může být pavilon olomoucké nemocnice, který byl navržen jako první nemocniční budova v zemi v pasivním energetickém standardu. Cílem společnosti je stavět úsporné budovy z materiálů šetrných k přírodě a eliminovat vznik stavebního odpadu.
Sám Adam Rujbr je velmi aktivním členem České rady pro šetrné budovy. Přednáší, vystupuje na konferencích a snaží se obecně působit jako ambasador šetrného stavění směrem k veřejnosti. Členem rady se stal v roce 2016, nicméně už od počátku existence ateliéru se snaží projektovat pasivní a nízkoenergetické domy. Tyto principy uplatnili i při navrhování oceňovaného domu v Březinách ve Žďárských vrších. Nejenomže tamější rodinný dům zapadá do okolí koncepčně svým vzhledem, ale navíc jde o stavbu v pasivním standardu, která získala ocenění Pasivní dům 2016.
Stejným směrem se ubírá i samotné fungování společnosti, neboť zaměstnancům není životní prostředí lhostejné. Architekti a další pracovníci například dbají na snížení podílu tisku a přestoupili i k přechodu na zelenou energii díky speciálně zřízeným odběrovým místům. Zaměstnanci společnosti často využívají k cestám vlaky a jízdní kola a dalším plánovaným krokem je pořízení tepelného čerpadla, kterým firma nahradí plynový kotel a bude fungovat ještě více ekologičtěji.
Společnost v uplynulém roce přešla také na elektromobilitu. Nejnovějším přírůstem firmy jsou dva plně elektrické vozy. Cílem je postupný přechod společnosti k nízkouhlíkové dopravě a šetrnějšímu využívání energetických zdrojů. Výhodou je také snížení nákladů na provoz a pravidelnou údržbu automobilů. Elektromobily byly pořízeny z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost – Nízkouhlíkové technologie V.
Termín realizace: 20. 2. 2020 - 6. 1. 2021
Způsobilé výdaje: 1 916 941,83 Kč
Dotace: 575 082,54 Kč
Mohlo by vás zajímat:
- TV Architect představuje - Radnice a kulturní centrum v Brně a nové zdravotnické budovy od architekta Adama Rujbra
- Rozhovor: Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela novou Hemato-onkologickou kliniku od architekta Adama Rujbra
- Adam Rujbr proměnil staré ruiny na penzion souznící s jihočeskou přírodou
- TV Architect v regionech - Depozitář Východočeského muzea v Pardubicích od Adama Rujbra je již v provozu
- Energeticky úsporná klinika od Adam Rujbr Architects
- TV Architect představuje - Adam Rujbr Architects
- Olomoucká nemocnice staví podle projektu Adama Rujbra pavilon v pasivním energetickém standardu, první u nás
- Na Strakonické ulici v Praze vznikne obchodní centrum podle architekta Adama Rujbra - aktualizováno
- Nový depozitář Východočeského muzea v Pardubicích od Adama Rujbra spojuje historii a současnost