Aktuální vývoj cen bytů: stagnace, snižování i růst
Ceny starších bytů v některých krajích po předchozím růstu v polovině letošního roku stagnují. Týká se to zejména o Moravskoslezského, Olomouckého kraje a Vysočiny, kde ceny meziročně vzrostly od jednoho do tří procent. Naopak nejvíce se zvýšily v Praze a Středočeském kraji. Vyplývá to z údajů realitní společnosti Fincentrum Reality.
„Očekávali jsme, že ceny v některých krajích přestanou růst až na konci roku, ale registrujeme to už teď. A to hlavně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Myslím, že by zde do konce roku mohly jít ceny dokonce dolů. Ubývají kupující, kteří jsou ochotni a schopni vysoké ceny za nemovitosti akceptovat. Studna prostě není bezedná,“ uvedl provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.
Ve srovnání s koncem loňského roku se meziroční tempo růstu snížilo ve všech krajích. Nejvíce v Jihomoravském, z patnácti procent na šest. O osm procentních bodů kleslo v Plzeňském kraji a také v Praze a ve Středočeském kraji. Tam ovšem ceny v polovině letošního roku rostly stále nejvíce, o sedm procent.
Některé byty budou zlevňovat
Podle Fojtíka budou zlevňovat především byty před rekonstrukcí, bez výtahů a také byty v okrajových částech měst, kde je horší dostupnost. To se však netýká Prahy, kde Fojtík i nadále očekává meziroční růst v řádu vyšších jednotek procent.
„Obávám se, že Praha na vlně realitní bubliny ještě chvíli pojede. Také Brno nebo Plzeň jsou známé svým dlouhým setrvačným efektem. Pokud se bude ekonomice dařit a v těchto městech dále poroste počet nově fungujících zahraničních firem a také turistů, očekáváme i v příštím roce mírné zdražování,“ dodal Fojtík.
ČTK, nyv