16. 1. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Areál bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech je typickým brownfieldem. A právě zde aktuálně finišuje rozsáhlá rekonstrukce, která místo přetvořila na vědeckotechnický park pro startupy a další inovativní firmy z oblasti vyspělých technologií.
V únoru bude otevřen jedinečný technologický park TechTower za téměř třičtvrtě miliardy korun. Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních se už pomalu plní, své nové působiště najdou v areálu inovativní firmy, které budou mít k dispozici řadu moderních technologií. Prostor také nabídne kancelářské a coworkingové prostory a možnost pořádat různé eventy a konference.
Renomované prostory zachovávají industriální design technické památky. Kromě kanceláří nabídne objekt i prototypové prostory s moderním vybavením, konferenční zázemí, laboratoře včetně deset metrů hluboké nádrže pro testování podvodních dronů, zasedací místnosti a další.
Srdcem TechToweru bude Seat Up Space v posledním patře s výhledem na celé město. Půjde o komunitní prostor pro setkávání zástupců firem. V přízemí TechToweru bude multifunkční sál s plochou 600 metrů čtverečních pro výstavy, konference a semináře, jídelna a zázemí budovy. Ve třetím a čtvrtém patře pak největší kanceláře.
Areál bývalého Světovaru byl postaven před první světovou válkou podle návrhu Bohuslava Štrébla jako konkurence Prazdroji. Ležácké sklepy byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. Po válce tu působila armáda.
Autory architektonického řešení TechToweru jsou architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO
Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nevyužívané industriální stavby a jejich konverze
Industriální památky dodnes připomínají nedávnou minulost a hospodářský rozvoj. Tyto budovy vyprávějí sto let staré příběhy a jsou důkazem vývoje společnosti, technologií i architektury. Zastaralost rozhodně není důvodem k jejich bouraní. Přesvědčit se můžete o jejich moderním využití a o tom, že stále mají co nabídnout.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Odstartovala stavba první etapy Modřanského cukrovaru
Začala první z celkem šesti etap stavby Modřanského cukrovaru v Praze. Tento rezidenční projekt vyroste na brownfieldu na pravém břehu řeky Vltavy. Tento project jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Přinese take jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Brněnský brownfield Ponávka se mění v režii architektů ze studia Acht
Lokalita nedaleko centra města se postupně proměňuje. V budoucnosti zde najdeme několik novostaveb, ale i původní historické budovy v novém kabátě. Studio acht se ujalo rekonstrukce například budovy z roku 1922, která se nachází v areálu škrobáren. Nově pod názvem C8 obsahuje administrativní, obchodní a skladové prostory.