Americký evergreen: rámové dřevostavby jako hlavní téma zajímavé výstavy
Galerie Jaroslava Fragnera pokračuje s nadcházející výstavou v tématu dřevostaveb. Od 29. dubna zve na výstavu American Framing, která byla připravena pro národní pavilon USA na benátském Bienále architektury 2021 a nyní ji čeká mimořádné uvedení v Praze. Hlavním tématem jsou rámové konstrukce jako stavební, sociologický i estetický fenomén. Ty jsou totiž architekty i historiky dlouhodobě přehlíženy. V USA přitom dodnes patří tento stavební systém k nejběžnějším způsobům výstavby rodinných domů.
Vernisáž proběhne 28. dubna. Projekt představí přímo jeho autoři: Paul Andersen a Paul Preissner, architekti a pedagogové z College of Architecture, Design, and the Arts na University of Illinois Chicago. Výstava bude uvedena ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze a potrvá od 29. dubna do 26. června.
Rámová dřevostavba se začala uplatňovat především na počátku 19. století v souvislostí s rychlou expanzi osadníků směrem na západ. Dřevo bylo přístupný a finančně výhodný materiál, jednoduchá byla i samotná realizace. Základem je poměrně snadný systém „two-by-four” odvozený z rozměrů snadno dostupných nebo snadno transportovatelných hranolů a levných hřebíků. Flexibilita takové konstrukce dává možnost typologické i vizuální rozmanitosti. Systém je velmi oblíbený i v dnešní době, neboť na rozdíl od zděné nebo betonové stavby umožňuje poměrně snadnou přestavbu. Stejně tak rychlost výstavby odpovídá americké mentalitě a požadavku rychlých změn či stěhování.
První taková stavba vznikla údajně v Chicagu, proto se tímto tématem zabývá právě Chicagská univerzita.
V Galerii Jaroslava Fragnera představí systém american framing dřevěné modely historických budov, doplněné fotografiemi Chrise Stronga a Daniela Sheaa.
Osobnosti současné architektury - Dan Merta (Galerie Jaroslava Fragnera)
Psali jsme také: