15. 11. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
BALUO je komplex tří budov v areálu Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Objekt se nachází v Neředíně na okraji města. Díky moderním technologiím slouží jako diagnostické centrum pro vrcholové sportovce, v budově najdeme ale i oddělení pro výzkum životního stylu nebo civilizačních chorob. Projekt aplikačního centra připravoval atelier-r pod vedením Miroslava Pospíšila.
„Vedení fakulty se zde pokusilo soustředit sportovní aktivity do jednoho místa. Jedná se o 3 vzájemně propojené budovy. V jedné z budov se nachází plavecký bazén s možností snímání pohybu, je zde i testovací tělocvična a diagnostické centrum pro vrcholové sportovce. Konají se zde různé zátěžové a výkonnostní testy. V areálu lze najít i posilovnu a občerstvení. Stavba již musela být připravena na moderní technologie, které analyzují pohyb sportovců jako například snímání plavání. Pod hladinou se musely dělat různá okna, aby se mohl sledovat pohyb plavců,“ říká architekt Miroslav Pospíšil.
Budova je přístupná ale i rekreačním sportovcům, k dispozici jsou pohybové a vzdělávací programy a každý má příležitost dozvědět se něco o své aktuální kondici.
Areál tvoří tři kvádry, přičemž každý z nich je jiný využitým materiálem. Bazén má dřevěné týkové obložení. „Chtěli jsme zde evokovat princip dřívějších plováren, dřevo k vodě patří. Jsou zde i vertikální okna, která prostor osvětlují a udávají zajímavý rytmus, který mnohdy pomáhá i plavcům v jejich výkonu. Jedná se ale jen o optický klam,“ dodává architekt Miroslav Pospíšil.
Tělocvična je celá z betonu bez možnosti denního osvětlení. Na boční fasádě se nachází chyty určené k lezení. Třetí budova je obložena tmavými keramickými pásky. Část budovy je rekonstrukce, druhou část tvoří nové nástavby.
V interiéru propojovacího objektu lze najít organicky tvarované vnitřní příčky, které jsou kontrastem k vnější přísné geometrii. Ve spojovacím objektu najdeme respirium, recepci a hygienické zázemí. Druhé podlaží určené pro sportovní aktivity je rozděleno lehkými prosklenými akustickými příčkami na cvičební sály na spinning, jógu, lehké stroje a meditaci. Interiér i exteriér budov sjednocují materiály - beton, dřevo a sklo.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Moderní sportovní architektura: Které stavby jsou u nás zajímavé?
Novodobé dějiny sportu jsou velkým tématem. Sport sehrává v životě moderního člověka, ať už se mu věnuje aktivně, anebo jen jako fanoušek, důležitou roli. Ke sportu patří ale i jeho umělecké ztvárňování a také stavby, které slouží jeho provozu.