25. 10. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Liberecký architekt Jiří Suchomel získal cenu Ministerstva kultury za celoživotní práci a za průkopnictví v oblasti udržitelné architektury. Porota ocenila také jeho účast na založení a dlouhodobém vedení a rozvíjení dnešní Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.
Architekt Jiří Suchomel se narodil v roce 1944. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a Akademii výtvarného umění v Praze. V roce 1994 založil fakultu architektury TUL a byl zároveň i jejím prvním děkanem. Do roku 2011 vedl i katedru architektury a do roku 2018 architektonický ateliér. Po roce 2000 si založil vlastní fakultní architektonickou kancelář AR-TUL.
V minulosti byl jmenován profesorem architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti vede na fakultě bakalářské, diplomové a doktorské práce a výzkumný projekt 3D-STAR zaměřený na využití 3D tisku ve stavebnictví a architektuře.
Mezi jeho významné projekty patří například přístavba České státní pojišťovny v Liberci a především kulturní dům Crystal v České Lípě, kde experimentoval s využitím sluneční energie. Jeho realizace lze najít ale i v zahraničí. V 80. letech realizoval spolu s Emilem Přikrylem a Johnem Eislerem dům IBA v Berlíně.
Ocenění mu bylo uděleno v rámci slavnostního předávání cen v Národním divadle v Praze. Letošní porota jmenovaná Ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény. Cena se uděluje od roku 2009 za výjimečné umělecké, tvůrčí nebo interpretační počiny, ale i za dlouhodobé umělecké zásluhy.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Pavla Melková
Pavla Melková je česká architektka, výzkumnice a teoretička architektury. Jedná se o velmi všestrannou osobnost. Působí jako vyučující na Fakultě architektury ČVUT a zároveň pracuje v architektonickém ateliéru MCA, který založila s architektem Miroslavem Cikánem. Spolupracuje ale i s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde založila Kancelář veřejného prostoru. Je také členkou Kolegia ředitele, místopředsedkyní Gremiální rady a vedoucí Odborně-vzdělávacího programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Věnuje se také volné umělecké tvorbě, vydala mj. sbírku básní a vytváří výtvarné objekty.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Mikuláš Hulec (Hulec & Špička Architekti)
Kancelář Hulec & Špička Architekti vznikla v roce 1999 spojením pražských architektonických ateliérů Mikuláše Hulce a Daniela Špičky. Kancelář se zaměřuje převážně na projekty obnovy, úprav a dostaveb hodnotných historických objektů a interiérů. Mezi jejich významné realizace patří i významné národní kulturní památky nebo památky UNESCO. Architekti Hulec i Špička také v roce 1994 založili pražské Centrum pro ochranu a restaurování architektury, které neziskovou formou zpracovává dokumentaci a projekty ohrožených památek a zajišťuje jejich obnovu a záchranu na základě místních i zahraničních grantů.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
David Vávra
David Vávra je český architekt, herec a spisovatel. V 70. letech stál u vzniku divadla Sklep v Praze. Jako architekt se věnuje především obnovám budov. Je podepsán ale i pod několika zcela vlastními projekty. Veřejnost má jeho osobu spjatou s televizním seriálem Šumná města, který mapoval moderní českou a moravskou architekturu. Davida Vávru nikdy neopouští humor, hravost a vyrovnaný nadhled, což se promítá i do jeho tvorby.