Architekt Maurice Culot obdržel Driehausovu cenu
Pařížský architekt Maurice Culot byl 17. ledna 2019 vyhlášen laureátem Driehausovy ceny za klasickou architekturu. Nejvýznamnější světové ocenění pro současné tradicionalistické architekty, spojené s finanční odměnou dvě stě tisíc USD, mu udělila komise zřízená fakultou architektury Univerzity v Notre Dame v USA.
Jejími členy jsou architekti Michael Lykoudis, Léon Krier a Demetri Porphyrios, architektky Melissa DelVecchio a Elizabeth Plater-Zyberk, architekt a spisovatel Witold Rybczynski, kritik Paul Goldberger a zakladatel města Seaside Robert Davis. Cena bude předána 23. března 2019 na slavnosti v Chicagu.
Jeho práce
Maurice Culot se narodil v roce 1937 v Seville. Studoval architekturu v Bruselu a svá studia završil stáží v Nadaci Franka Lloyda Wrighta v Taliesinu West. Patří k iniciátorům a klíčovým teoretikům a praktikům Nového urbanismu. Od konce 60. let 20. století se zabývá rehabilitací tradiční městské tkáně, navrhuje rekonstrukce domů a městských bloků z 19. století a první poloviny 20. století, jakož i nové městské čtvrti (zejména v Belgii a Francii) s tradičním rozvrhem a objekty ve všech vhodných stylech od vernakulárního revivalu po dekonstruktivismus.
Trojí sídlo v Paříži
V současnosti je prezidentem mezinárodního studia ARCAS, s tisícovkou realizací a trojím sídlem v Paříži, belgickém městě Knokke-Heist a polském Gdańsku. Culot v roce 1969 v Bruselu založil a následně spoluřídil Archives d'Architecture Moderne, sdružení pečující o archiv a časopis věnovaný zejména objevování a popularizaci "zapomenutých" architektů secese, art deco a neortodoxní moderny.
nyv