Architektem roku 2019 se stal Stanislav Fiala. Porota ocenila jeho schopnost improvizace
Cenu Architekt roku, která se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, letos získal architekt Stanislav Fiala. Porota ocenila jeho schopnost improvizace a tendenci vydávat se do originálního světa s nejistým koncem. Porota též předala cenu Architekt Obci, kterou získal urbanista Milan Košař, a čestně ocenila práci v oblasti architektury producentku Janu Kosteleckou.
Cena Architektu roku se uděluje za mimořádný přínos v oblasti architektury za posledních pět let. Letošním vítězem se stal český architekt Stanislav Fiala, který je autorem mnoha významných staveb, jako je Palác Špork v Praze či Golfklub Čertovo Břemeno. „Stanislav Fiala disponuje neuvěřitelnou schopností improvizace na stavbě, ochotou bavit se s řemeslníky a společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným, neodhadnutelným. Je to častokrát velké dobrodružství s nejistým koncem, ale zdá se, že to je cesta radostná, na kterou zúčastnění i s odstupem času rádi vzpomínají. Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, kterého si s prací nikoho jiného v Česku nespletete,“ uvedla odborná porota důvod, proč vybrala za vítěze tohoto prestižního ocenění právě Stanislava Fialu.
Významný nejen v tuzemsku
Cenu Stanislav Fiala převzal od loňského vítěze Architekta roku Petra Hájka, předsedy představenstva ABF, a.s., Pavla Sehnala a vydavatele časopisu INTRO Jana Hejhálka. „Cesta, která vás zavede až sem, je dlouhá. A pak tady člověk stojí sám a cítí se nepatřičně. Ale radost přichází a vy ji můžete předat dál, vašemu týmu. Hromadě lidí, která se musí na stavbě podílet. Je to ocenění pro ně... A také je důležité poděkovat lidem, kteří čeří vodu našeho českého jezírka a předkládají veřejnosti to, čeho by si měla všimnout. Děkujeme jim za jejich energii,“ řekl pokorně Stanislav Fiala do pléna po převzetí ocenění.
Mnoho jeho staveb získalo ocenění nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. V roce 2000 se dostal s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích mezi finalisty prestižní evropské ceny za současnou architekturu Mies van der Rohe Award. Mezi jeho významné stavby patří kupříkladu Palác DRN na Národní třídě v Praze či Bytový dům Puškinova. Stanislav Fiala se narodil v roce 1962 v Mostě. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT a Školu architektury na AVU v Praze. V devadesátých letech byl společníkem známého D.A. Studia, později ateliéru D3A, od roku 2009 je jednatelem společnosti Fiala+Nemec.
Čestné uznání poroty
V průběhu slavnostního večera se předávalo i ocenění Architekt Obci, titul udělovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí a časopisem Moderní obec za rozvoj obce a jejího fungování v budoucnu. Cenu si převzal architekt a urbanista Milan Košař. „Architekt Milan Košař působil pětadvacet let ve Vysokém Mýtě jako odborný poradce při rozhodování v oblasti územního plánování, urbanismu a architektury. Spolupracoval s projektanty při přípravě nových staveb i rekonstrukcí, podílel se na zpracování zadání studií a také realizaci veřejných architektonicko-urbanistických soutěží,“ řekl přítomný starosta Vysokého Mýta František Jiraský.
Čestné uznání poroty získala producentka Jana Kostelecká za mnohaletou propagaci architektury. Od roku 2014 vydává ve svém nakladatelství non-fiction literaturu pro děti a mládež, věnovanou architektuře a designu. Podílí se také na řadě dalších projektů souvisejících se současnou architekturou - knižní verze Šumných měst, Městské zásahy, anastomosis či Projektil 33. Jana Kostelecká je absolventkou oboru čeština a dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Psali jsme také:
Kancelářskou budovu DRN na Národní třídě nově vlastní společnost KGAL