14. 8. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová, město Humpolec
Pracovní skupina skládající se převážně ze zástupců města a místních institucí a organizací se dohodla, že na podzim vyhlásí architektonickou soutěž, která by měla určit novou podobu i využití Spolkového domu, přilehlých budov a součástí je i proměna veřejného prostoru. Rekonstrukce komplexu se zřejmě stane jednou z finančně nejnáročnějších investic města.
Aktuálně se pracovní skupina zabývá především zpracováním soutěžního zadání a nastavením správných podmínek pro architektonickou soutěž. Projekt řeší nejen rekonstrukci stávající školy, renovaci Spolkového domu, ale také případnou dostavbu k bočnímu slepému štítu Spolkového domu, využití školního nádvoří a přiléhajících veřejných prostor. Důležitou součástí zadání bude i řešení interiéru budov. „Přestavba tohoto významného městského bloku bude jednou z největších investic města. Je tedy nezbytné, aby návrh budoucího využití vzešel z co možná nejširší skupiny dotčených organizací i jednotlivců. Ve druhé půlce srpna budeme zadání pro architektonickou soutěž projednávat také v rámci jednání jednotlivých komisí rady města,“ vysvětlil místostarosta Petr Machek.
Dotřené budovy jsou pro Humpolec velmi významné, jak historicky, tak i společensky, zároveň jejich stav vyžaduje zásadnější rekonstrukci. Zatím se mluví o možném propojení budov a využití pro kulturní účely.
Architekti, kteří se budou soutěže účastnit, mají možnost řešit obě budovy současně, což přináší větší spektrum možností, než pokud by se řešila každá budova zvlášť.
Spolkový dům stojí ve Smetanově ulici od roku 1899. Jako společensko-kulturní instituce fungoval objekt až do znárodňování v polovině 20. století, poté v něm bylo kino. Před revolucí zanedbanému objektu hrozila i demolice, po roce 1989 jej koupili soukromí majitelé, kteří objekt částečně opravili.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jihlava zahájila stavbu arény podle návrhu ateliéru Chybík a Krištof
Starý zimní stadion v Jihlavě bude už brzy nahrazen novou multifunkční arénou podle návrhu ateliéru Chybík a Krištof. Stará budova by měla být zbourána do listopadu, poté se začne stavět a hotovo by mělo být do podzimu 2025. Víceúčelová hala nebude sloužit jen hokeji a dalším sportům, počítá se i s konáním kulturních akcí. Projekt zahrnuje i revitalizaci přilehlého okolí.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nad Plzní se začíná vznášet Obláček. Významné dílo podle návrhu AI-DESIGN
Už nyní je jasné, že Obláček vynese Plzeň mezi světová architektonická místa. V areálu plzeňské Fakultní nemocnice na Lochotíně pokračují práce na realizaci této unikátní nástavby. Jedná se o velmi významný projekt podle návrhu světoznámé architekty Evy Jiřičné a jejího kolegy Petra Vágnera ze studia AI-DESIGN. Prostory mají v budoucnu sloužit provozu hematologicko - onkologického oddělení a registru dárců kostní dřeně.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Známe budoucí podobu nádraží v Nymburce
Přestavba hlavního nádraží v Nymburce, kterou připravuje Správa železnic, vznikne podle návrhu ateliéru Byró. Odborná komise architektonicko-urbanistické soutěže vybrala mezi 17 účastníky jednomyslně právě jeho řešení. Ocenila především jednoduchý, čistý design a citlivé propojení nových budov s historickou zástavbou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Povodí Vltavy bude mít nové středisko ve Strakonicích. Návrh vzešel z architektonické soutěže
Státní podnik Povodí Vltavy při hledání podoby nového areálu provozního střediska ve Strakonicích zvolil cestu architektonické soutěže. Cílem návrhu bylo jít příkladem v šetrnosti k životnímu prostředí, využívání obnovitelných zdrojů a hospodaření s vodou. Areál by tak měl být vzorem výstavby respektující místní poměry, ochranu životního prostředí a udržitelnost, nejen pro veřejný sektor. Vítězem se stal návrh dvojice architektů z Brna Kristýny Shromáždilové a Lukáše Fišera.