21. 1. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
V rodném městě Jana Palacha, tedy ve Všetatech na Mělnicku, najdeme umělecký objekt, který vznikl přestavbou původního vesnického domku rodiny Palachových. Rekonstrukce se ujali architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková z ateliéru MCA. Památník zachycuje Palachův skutek, jeho vliv na osudy společnosti i samotné rodiny.
Památník se nachází v centru Všetat. Návrh vzešel z 1. místa v architektonické soutěži. Protože původní rodný dům byl přestavěn a nedochovaly se žádné autentické prvky z Janova života, forma památníku je abstraktní a symbolická.
Součástí památníku je Palachův rodný dům i nová budova s multimediální expozicí. Stavba má připomínat Palachův osud a zároveň má návštěvníky motivovat k zamyšlení nad klíčovými událostmi naší historie. Památník symbolizuje situaci, kdy do života země, rodiny a člověka zasáhlo zvenčí zlo, které představuje takzvaná hrana zla, která se symbolicky zastavuje o stůl, jenž je poctou Palachově rodině. Hranu tvoří velký kovový hranol. Okna budovy jsou zatemněná, ven lze nahlédnout jen malými škvírkami, které symbolizují oddělení rodiny od společnosti. V expozici je mimo jiné posmrtná maska Jana Palacha vytvořená sochařem Olbramem Zoubkem a jím vytvořená socha zvaná Jan.
„Chtěli jsme silně oslovit lidi, zasáhnout je mocí, kterou ta architektura má. Kromě nového pavilonu, kde jsou historické informace, samotný památník přináší i zážitek. Jedná se o věc, která lidi přivede k tomu, aby se do té situace dostali a procítili ji. Tady jsme došli daleko v tom, že jsme architekturou nechali sdělit lidem poselství Jana Palacha. Velká hrana symbolizuje vpád zla té doby a výzvu lidem, že i oni mohou na nějaká svá životní zla reagovat,“ uvedla k unikátnímu dílu architektka Pavla Melková.
Historická expozice přibližuje především životní příběh Jana Palacha a jeho protest, kterým chtěl 16. ledna 1969 vyburcovat veřejnost z rezignace, do níž upadala necelých pět měsíců po srpnové okupaci. V expozici historika Petra Blažka jsou k vidění jak autentické předměty, tak interaktivní obrazovky, které zprostředkují návštěvníkům dobové obrazové a zvukové záznamy. Grafický návrh expozice vytvořil výtvarník Jáchym Šerých.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Pavla Melková
Pavla Melková je česká architektka, výzkumnice a teoretička architektury. Jedná se o velmi všestrannou osobnost. Působí jako vyučující na Fakultě architektury ČVUT a zároveň pracuje v architektonickém ateliéru MCA, který založila s architektem Miroslavem Cikánem. Spolupracuje ale i s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde založila Kancelář veřejného prostoru. Je také členkou Kolegia ředitele, místopředsedkyní Gremiální rady a vedoucí Odborně-vzdělávacího programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Věnuje se také volné umělecké tvorbě, vydala mj. sbírku básní a vytváří výtvarné objekty.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Pavla Melková
Osobnost Pavly Melkové v sobě snoubí vícero zaměření. Obecně se dá ale říci, že je tvůrkyní hledající nové cesty v místech, která se již zdála být probádána. Je to výzkumnice prezentující architekturu v originálním světle.