Architektura v ulicích Plzně: Výstava představí architekturu let 1914 - 1948
Významná architektura Plzně bude představena přímo ve veřejném prostoru ve Smetanových sadech v centru západočeské metropole. Venkovní expozice na velkoformátových panelech představí 18 stezek pokrývajících architekturu a stavební kulturu města v letech 1914–1948. Součástí výstavy bude zmínka i o architektech a veřejných prostranstvích. Výstava potrvá od 18. 2. do 8. 3. 2022.
Přímo v centru Plzně ve Smetanových sadech si budete moci prohlédnout významné budovy západočeské metropole postavené v první polovině 20. let. Výstavu pořádá organizace Pěstuj prostor, která zároveň spravuje i Plzeňský architektonický manuál. Ten od roku 2014 mapuje architekturu a stavební kulturu města v obdobích 1914–1948 a 1948–1989. Záměrem projektu, inspirovaného úspěšným Brněnským architektonickým manuálem, je představit veřejnosti plzeňskou architekturu v jejím přirozeném prostředí, tedy přímo v ulicích a na veřejných prostranstvích města.
„Plzeňskou architekturu let 1914–1948 v současnosti pokrývá 18 stezek. Kromě budov a částí města chceme v projektu přiblížit také architekty, stavitele a veřejná prostranství, a to nejen prostřednictvím on-line databáze, ale také audionahrávek a tištěných publikací. To vše v české, anglické a postupně i německé verzi,“ uvádí kurátor výstavy z pořádajícího spolku Petr Klíma.
Databáze architektury tohoto období obsahuje stovky objektů a souborů staveb představených kromě textů i několika tisíci současných fotografií, reprodukcí původních výkresů a dalších archiválií. Všechny budovy doprovází rovněž datace, adresa, GPS souřadnice a informace o nejbližších zastávkách MHD. Databáze zahrnuje více než 100 architektů a stavitelů a také 50 veřejných prostranství, z nichž některé kromě nezbytných textů dokumentují i autorské kresby. Součástí webového rozhraní projektu je i interaktivní mapa Plzně.
„V rámci výstavy věnujeme každé ze stezek jeden panel s krátkým úvodním textem a současnými fotografiemi několika vybraných staveb. Na zbývajících dvou panelech prezentujeme obdobný vzorek architektů, kteří významně ovlivnili tvář meziválečné Plzně, a půltucet veřejných prostranství,“ přibližuje obsah výstavy Petr Klíma.
Psali jsme také:
- Plzeň vyhlásila architektonickou soutěž na nový krytý bazén
- Přístavbu základní školy chystá město Starý Plzenec
- Hrobka Metternichů na Plzeňsku se dočká rekonstrukce
- Plzeňský kraj požádá o státní dotaci na dlouho plánovanou stavbu budovy Západo-české galerie v Plzni