Armáda vlastní nemovitosti za miliardy, nevyužívá je a tak chátrají
Armádní nemovitosti za zhruba 6,5 miliardy korun leží ladem. Stát utratil za jejich správu jen za minulý rok třicet dva milionů. Vyplývá to z výsledků prověrky, které dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Armáda si drží třeba zcela nevyužívané ubytovny, ačkoli ministerstvo obrany navrhovalo již před lety desítky ubytoven prodat. Ministerstvo a armáda evidují celkem třicet dva tisíc nemovitostí za šedesát dva miliard.
NKÚ prověřoval hospodaření s armádním nemovitým majetkem a jeho správu za roky 2015 až 2017. „Kontrola ukázala, že objem nemovitostí, se kterými hospodaří ministerstvo obrany, neodpovídá potřebám armády a nadbytečně zatěžuje státní rozpočet,“ sdělil Václav Kešner, mluvčí NKÚ. Řadu z nemovitostí ležících ladem podle něj armáda přestala používat už před rokem 2010 v souvislosti s dřívějším zavedením profesionální armády.
Údaje v Bílé knize
Mnoho nemovitostí tak postupně chátrá. Pokud by je ministerstvo chtělo všechny opravit, stálo by to asi 13,4 miliardy korun. V takzvané Bílé knize - koncepci zabývající se i nemovitostmi ministerstva - si obrana stanovila, že bude na opravy postupně využívat peníze z prodeje svých objektů. Ze 4,2 miliardy získaných z prodejů za roky 2004 až 2015 ale obrana použila na opravy jen asi pětinu peněz, tedy osm set milionů korun.
V Bílé knize si ministerstvo dalo za úkol také zlepšit využívání svých ubytovacích zařízení. V roce 2014 navrhlo ukončit provoz sedmatřiceti ubytoven s nízkou obsazeností či ztrátovým provozem, a třicet jedna z nich následně prodat. Ročně by tak obrana na nákladech ušetřila dvacet milionů. Armáda ale nakonec schválila prodej jen sedmi ubytoven. V letech 2015 až 2017 přitom byla průměrná obsazenost armádních ubytoven jen padesát procent a některé nejsou využívány vůbec.
red