20. 12. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Téměř po dvou letech byla dokončena památková obnova Arnoldovy vily v brněnských Černých Polích. Na slavnostním otevření proběhla závěrečná konference, která představila průběh památkové obnovy a budoucí využití vily. Vila bude sloužit jako komunitní i kulturně-vzdělávací instituce se zaměřením na popularizaci brněnské architektury.
„Arnoldova vila se před svou opravou nacházela na Seznamu ohrožených nemovitých památek a její stav byl charakterizován jako částečně havarijní. Její záchrana je dalším příkladem péče o kulturní dědictví ve městě Brně. Vila prošla příkladnou památkovou obnovou, při níž se podařilo zachovat všechny historicky cenné prvky, a zároveň díky Muzeu města Brna našla po mnoha letech úvah nové využití,“ sděluje primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodává: „Podtitul projektu Centrum dialogu ostatně naznačuje, že Muzeum města Brna hodlá objekt naplnit zajímavou škálou aktivit, které Brňanům a Brňankám přinesou různorodé kulturní zážitky.“
Při rekonstrukci vily se stavebníci snažili zachovat co nejvíce původních prvků, což se podařilo u schodiště, velké části oken a obkladů.
V současné době je připravena také rehabilitace zahrady, která na opravy domu naváže. Jedná se o pozemek mezi ulicemi Černopolní a Drobného, navazujícího na Lužánecký park. „Součástí dokončení rehabilitace bude i koncept volně přístupných zahrad vily Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovy vily, který bude návštěvníkům nabízet relaxační zelený vnitroblok na pozadí kontextu životního stylu 19. a 20. století s akcentem historického soužití české, německé a židovské komunity,“ přibližuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Vila byla postavena Josefem Arnoldem a sloužila jako sezónní sídlo v rámci tzv. první vilové kolonie nad lužáneckým parkem, který vznikl dle urbanistického konceptu Heinricha Ferstela, jednoho z hlavních architektů vídeňské Ringstrasse.
Od 15. ledna 2024 bude vila ve zkušebním provozu. Veřejnosti bude objekt průběžně zpřístupňován v 1. čtvrtletí roku 2024 s nabídkou přednášek, komunitních setkání, edukačních programů, zapojování spolků a jiných specifických projektů. Od 1. května bude již k dispozici kompletně i se zahradou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Vila Tugendhat má nové ochranné pásmo. Poblíž domu se tak nesmí změnit charakter zástavby.
Vyhlášením nového ochranného pásma Muzeum města Brna po letech dodatečně plní podmínku zápisu vily na seznam UNESCO. V praxi to znamená, že okolí vily se nesmí výrazně proměnit, k přestavbám okolních domů musí dát svolení památkáři a vyjádřit se k nim může i správa vily.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V secesní brněnské Arnoldově vile vznikne centrum pro milovníky architektury
Slavní brněnská vila projde rekonstrukcí. I po obnově za 120 milionů korun si má ale památka zachovat svou autenticitu. Úplně nové tak bude v budově pouze zázemí pro návštěvníky. Vzniknout tady má i Centrum dialogu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Muzeum města Brna dostalo do správy Arnoldovu vilu. Její oprava se blíží
Muzeum města Brna je správcem Arnoldovy vily, oficiálně je proto také investorem chytaných oprav. V uplynulých dnech totiž ředitel muzea Zbyněk Šolc podepsal spolu se zástupci dvou stavebních společností smlouvu o opravě. Ve vile vznikne díky rekonstrukci Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19. až 21. století.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Arnoldova vila v Brně: Zachrání ji norské fondy?
Brno chce zrekonstruovat chátrající Arnoldovu vilu, která je v sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer. Odhadované náklady se pohybují okolo sta milionů korun. V Arnoldově vile byla dříve školka, děti z ní ale musely odejít kvůli špatnému stavu objektu.