Barokní skvost Jana Blažeje Santiniho je dostavěn. Světový unikát se otevře v květnu
Započatá práce Jana Blažeje Santiniho byla dokončena. Mariánská Týnice u Kralovic na západě Čech patří ke skvostům barokní architektury. Poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Teď byl areál konečně dostavěn. Nový ambit kopíruje Santiniho projekt, který ho před zhruba 300 lety nedokončil.
Práce dokončil Plzeňský kraj. Konkrétně šlo o dostavbu východního ambitu a kaplí barokního poutního areálu. Kostel Zvěstování Panně Marii s bývalým cisterciáckým probošstvím jsou národní kulturní památkou. Jedná se o výjimečný projekt. Východní ambit a kaple uzavřely celý areál do symetrického celku podle původních Santiniho plánů. Hotová je také fresková výzdoba, tedy pseudofresky, které vypadají jako barokní. Jsou na nich obličeje lidí, kteří se o památku zasloužili. Dokončený ambit odráží zrcadlově západní část a celkem tam teď stojí osm kaplí. Nové křídlo tak při pohledu zvenku do areálu přesně zapadá.
Novinky budou součástí nového prohlídkového okruhu. Návštěvníkům by se dveře barokní památky měly otevřít koncem května. Stavba trvala 2,5 roku. Práce vyšly na téměř 60 milionů korun.
Bývalé cisterciácké poutní místo, kam patří kostel, patrová budova proboštství a ambity s freskami, byly postaveny v letech 1711 až 1768. Od zrušení kláštera v roce 1784 se pro areál nenašlo využití a chátral. Mariánská Týnice je od roku 2018 národní kulturní památkou.
Psali jsme také:
Jedna z nejcennějších románských památek ve střední Evropě projde rekonstrukcí
Ojedinělý soubor deseti kostelů na Broumovsku by se mohl stát národní kulturní památkou