16. 8. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: MMP
Město Plzeň zahájilo revitalizace severozápadního cípu Borského parku. Jedná se o lokalitu mezi ulicemi U Borského parku a Klatovská třída, která v minulosti sloužila jako plocha pro konečnou tramvaje linky č. 4. Vznikne zde nová vstupní brána do parku, jejíž dominantou bude prosklený jednopodlažní pavilon s plochou zelenou střechou. Hotovo by mělo být v březnu 2023.
Nový objekt, který bude symbolizovat vstupní bránu do největšího městského parku je navržen jako liniový prosklený pavilon s plochou zelenou střechou. Objekt bude rozdělen na část kavárny s půjčovnou kol a na část veřejných toalet. Mezi těmito dvěma částmi vznikne volný prostor umožňující průchod do parku. Budovou pak bude procházet jeden pár zachovalých kolejí tramvajové smyčky. Projekt by měl zásadně proměnit lokalitu bývalé konečné zastávky. Budova by měla představovat elegantní předěl mezi aktivním městem a volnočasovou zónou. Před budovou je pak navrženo dlážděné náměstí jako meeting point.
Doba výstavby pavilonu by měla být osm měsíců, počítá se ale s technologickou přestávkou. Hrubá stavba by tak mohla být hotova do zimy. Pavilon má mnoho specifických detailů, například bezrámová okna či zelenou střechu. Čelní strana bude téměř celá prosklená a bude tak vytvářet otevřený prostor. Konstrukce bude monolitická železobetonová.
U nedalekého parkoviště P+R na Borech pak vyroste ještě druhý objekt, který letos Plzeň spustí. Jednat se bude o zázemí pro řidiče Plzeňských městských dopravních podniků a veřejné linkové dopravy, v jehož přízemí budou veřejné toalety, kavárna, prostory pro technickou správu objektu, nájemní komerční prostory.
Borský park představuje nejrozsáhlejší parkově upravenou plochu na území města o rozloze 39 hektarů. Byl založen v roce 1914 na místě bývalého vojenského cvičiště. Návrh parku vypracoval architekt Leopold Batěk, ředitel pražských městských sadů.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Plzni jsou připravené projekty, které významně promění dlouho zanedbané lokality
Zanedbaná místa v Plzni už znají svou budoucí podobu. Dva významné projekty v příštích letech promění tvář západočeské metropole. Vznikne zde nová městská čtvrť i administrativně obchodní centrum.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Zchátralé lázně v centru Plzně už znají svou cenu. Kraj jednal s italským majitelem o odkupu
Nevyužitý a zchátralý objekt lázní na Denisově nábřeží v centru západočeské metropole zná svoji cenu, za kterou by ho mohl Plzeňský kraj koupit od italského majitele. Úřad v uplynulých dnech nabídl podle odhadu znalce cenu 140 milionů korun, což firma TWB Praha akceptovala. Kraj by měl ještě dostat posudek investice od externí firmy a podle výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí. Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo.