14. 11. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Dělníci začali v uplynulých dnech s přestavbou Schieszlovy vily v Praze 5, která je jednou z dominant v památkové zóně na Hřebenkách. Objekt na smíchovském úpatí Petřína má ale spoustu obdivovatelů, kteří prvorepublikovou vilu chrání doslova vlastními těly. Proti záměru protestují místní obyvatelé, kteří již uspořádali petici a nyní se i pokusili vlastními silami zastavit bagr.
Podle dostupných informací mají přestavbu vily na svědomí majitelé skrytí za sítí kyperských firem. Prvorepublikovou vilu chtějí přestavět a rozšířit. Místní již proti záměru sepsali petici a podali podněty k několika institucím. On-line petici dosud podepsalo asi 2500 lidí. Někteří z nich se také před vilou scházejí a protestují. Posledním případem byl zásah zastánců vily, kteří se snažili vlastními těly zbrzdit bagr na stavbě. To se jim podařilo pouze dočasně, protože se později pustil opět do práce. Na místo dorazila i městská a státní policie, která situaci řešila. V tuto chvíli je větší část prací pozastavena do středy, kdy se uskuteční schůzka se zástupci radnice Prahy 5. Řada známých osobností také dnes zveřejnila kvůli záměru otevřený dopis.
Vila se nachází v památkové zóně. I když stavební povolení hovoří o stavebních úpravách a přístavbě, fakticky podle spoluautora petice Víta Makariuse jde o nahrazení současné stavby novou s čtyřnásobnou podlahovou plochou a pěti patry. Nový dům má sloužit jako rodinná vila, spoluautor projektu je architekt Petr Kolář ze studia ADR. Lidem vadí také to, že stavební úřad Prahy 5 sousedy o stavebním řízení přímo neinformoval a pouze na úřední desce vyvěsil oznámení, o kterém nikdo nevěděl. Podle odpůrců by zbourání této architektonický významné stavby a její nahrazení moderní novostavbou narušilo charakter vilové čtvrti. Vilu však již dělníci bourají.
Schieszlova vila z roku 1912 je pojmenována podle prvorepublikového politika Josefa Schieszla. Jedná se o osobu z okruhu blízkých spolupracovníků Tomáše Garrigua Masaryka. Někteří z petentů také připomínají politikův složitý osud v době okupace nacisty a komunistického režimu. Zásah do vily tak považují za neúctu k historii.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ikonická vila v Černošicích u Prahy už není Krejčířova. Pojďte se s námi podívat na její novou image!
Sídlo, které kdysi patřilo kontroverznímu podnikateli Radovanovi Krejčířovi, pomalu, ale jistě opouští jeho pošramocená pověst a stává se decentní vilou s překrásným výhledem na Černošice u Prahy. Neslavná historie domu, který kdysi plnil bulvární tisk kvůli jeho původnímu majiteli, přemrštěným nákladům na výstavbu i éře chátrání a opakujícím se neúspěšným dražbám, je už pryč! Z tohoto objektu se stala velmi zajímavá vila, která v novém kabátě a očištěna od minulosti hledá nového majitele.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Dětský hospic na Cibulce letos otevře první opravenou budovu
I přesto, že se dětský hospic v usedlosti Cibulka v pražských Košířích otevře kompletně až v roce 2026, už letos by zde měla zahájit provoz kavárna v první opravené budově areálu. Jedná se o objekt, který dříve sloužil jako dům zahradníka. Z chátrající pražské usedlosti Cibulka plánuje Nadace rodiny Vlčkových vybudovat dětský hospic a středisko péče o umírající dětské pacienty.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Památková zóna Smíchov v Praze 5 bude zřejmě rozšířena
Městská část Prahy 5 chce rozšířit památkovou zónu a zachovat tak historický ráz lokality Smíchova a Košíř. Cílem má být ochrana architektonicky významných budov. Tento záměr musí schválit Ministerstvo kultury ČR, pokud se tak stane, bude se jednat o průlom v rozšíření památkové péče na tak velkém území Smíchova.