Brněnský palác Jalta se po letech otevírá veřejnosti
Brněnský funkcionalistický palác Jalta byl slavnostně otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. Budova na Dominikánském náměstí byla zavřená od roku 2000 a dlouho chátrala. Majitel, brněnský podnikatel Richard Saliba, do rekonstrukce investoval přes sto dvacet milionů korun.
Dlouho zavřenou budovu v sousedství Nové radnice koupil Saliba od města v roce 2016 za sto deset milionů korun. Přestože palác Jalta oficiálně není památkou, veškeré úpravy majitel konzultoval s památkáři.
„Od začátku letošního roku byly všechny prostory pronajaté. Sídlí tady rakouský honorární konzul, právnické kanceláře, architekti i americká střední škola. Nájemníci měli možnost do určité míry ovlivnit prostory, v nichž budou,“ uvedl dříve Saliba. Na dnešním slavnostním otevření budovy vystoupili také zpěváci Michal David a Dara Rolins.
Budova podle návrhu architekta Polívky
Od koupě do otevření uplynuly necelé tři roky. Pro veřejnost je přístupná hlavně typická pasáž, která se objevila například ve filmu režisérky Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V ní sídlí obchody i restaurace a v někdejším kinosále i kinokabaret.
Budova byla v letech 1928-1929 postavena podle návrhu architekta Josefa J. Polívky. Po dokončení ji koupilo mezinárodní hnutí Křesťanského sdružení mladých žen (YWCA), které v horních patrech původně zamýšlelo zřídit ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 vlastnil budovu stát. Za komunismu v ní sídlila StB i prodejna s luxusním zbožím Tuzex.
Biograf Moderna
Budova byla vybudována jako dvojdílný celek takzvaného polyfunkčního domu, zabírajícího severní stranu Dominikánského náměstí od nároží Panenské k nároží Veselé ulice. Stavba měla dva suterény, z nichž v jednom byl kinosál biografu Moderna, v druhém restaurační provoz (později Městské jídelny). Přízemím budovy procházela živá obchodní pasáž, 1. a 2. patro mělo kancelářské, obchodní a výstavní místnosti, 3. a 4. patro pak místnosti ubytovací a obytné. Palác Jalta, dříve palác Moderna, patřil a stále patří k nejvýzamnějším funkcionalistickým stavbám a řadí se po bok paláce Alfa a paláce Morava, jež vznikaly ve stejné době.
Po roce 1989 přešla pasáž do soukromého vlastnictví a často střídala provozovatele. V roce 2004 koupil od České pojišťovny budovu Jalty podnikatel Miroslav Lekeš. V roce 2006 budovu získalo město Brno výměnou za jiné nemovitosti. Vedení města plánovala do budovy přestěhovat úředníky magistrátu. Později však vyšlo najevo, že rekonstrukce zchátralého domu bude stát několikanásobek kupní ceny. Město nechalo Jaltu prázdnou a uzavřenou až do roku 2016. To zapříčinilo její další úpadek. V roce 2016 přišel zvrat a od města Brna odkoupila budovu brněnská společnost Premiere properties v čele s podnikatelem Richardem Salibou.
V současné době je z někdejší ruiny prestižní adresa, v níž se nachází především kancelářské prostory.
nyv