15. 1. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Budově bývalého Telecomu dominuje Štrougalova věž, komplexu se také někdy přezdívá žižkovský Mordor. Zhruba do měsíce by měla odstartovat demolice tohoto objektu, která podle odhadů potrvá bezmála dva roky. Vyrůst by zde v budoucnu měl nový bytový komplex. Vzhledem k tomu, že stavba obsahuje extrémní objem karcinogenního azbestu, bude se jednat o nemalé ekologické riziko.
Likvidace azbestu bude největší podobnou akcí, která se kdy minimálně na území hlavního města uskutečnila. Ústřední telekomunikační budova ustoupí nové výstavbě, která je součástí celkové proměny území v areálu bývalého nákladového nádraží Praha - Žižkov. Brownfield kolem nádraží má zhruba 33 hektarů. Plánuje se zde výstavba bytů, kancelářských objektů i rozlehlých parků. Lokalita má být v budoucnu čtvrtí pro 15 tisíc lidí.
Konkrétně na místě budovy po bývalém Telecomu vyroste rezidenční projekt architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera ze studia AI-DESIGN.
Jednat se má o tři věže s rozvlněnými balkony, v kterých se počítá s nadstandardními byty. Budovy budou odpovídat nevyšším technickým možnostem. „Naše tři kruhové rozvlněné věže postupně výškově gradují a jsou odstupňované každá o tři patra. V pražském kontextu je důležité vnímání vyšších staveb z dálkových pohledů,“ říká architekt Petr Vágner. „Věže s kruhovým půdorysem nepůsobí tak mohutně. Rádi bychom, aby se stavba stala pilotním projektem zelené výškové budovy,“ doplnil architekt.
V dolních patrech bytových domů budou rozsáhlé komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. Návrh také počítá s vybudováním velkých veřejný prostranství se zelení, fontánou a uměleckými díly.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Jakub Cigler, Petr Vágner a Dušan Kunovský nad projektem Centrum Nového Žižkova
Po letech dohadů a plánování nabírá projekt Centrum Nového Žižkova reálné obrysy. Kromě tohoto projektu se jedná také o celkovou proměnu území v areálu bývalého nákladového nádraží Praha - Žižkov. Brownfield kolem nádraží má zhruba 33 hektarů. Plánuje se zde výstavba bytů, kancelářských objektů i rozlehlých parků. Lokalita má být v budoucnu čtvrtí pro 15 tisíc lidí.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Projekt Nový Žižkov od architektky Evy Jiřičné může být nižší a „eko-smart“
Začaly debaty nad lokalitou Nového Žižkova. Architektka Eva Jiřičná společně s investorem Central Group představuje a diskutuje záměr s politiky, úřady a veřejností. Z debat prozatím vyplývá, že by projekt mohl být nižší a „eko-smart“ s vertikálním parkem a střešní vyhlídkou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Pražští radní dali zelenou vzniku nové čtvrti v areálu Nákladového nádraží Žižkov
V uplynulých dnech byla schválena urbanistická studie, podle které má v budoucnu vzniknout nová čtvrť na území dnešního brownfieldu. Radní také rozhodli o přípravě architektonických soutěží na základní školu v budově nádraží a na veřejná prostranství včetně velkého parku. Projekt Centrum Nového Žižkova tak po dlouhé době příprav nabírá reálné obrysy.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží
Společnost Central Group v čele se svým zakladatelem a šéfem Dušanem Kunovským představila projekt Centrum Nového Žižkova architektky Evy Jiřičné. Ten by měl v budoucnu nahradit zastaralou a nefunkční budovu s telekomunikační věží, která stojí na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského na pražském Žižkově. Předpokládané náklady na výstavbu projektu se pohybují v částce šest miliard korun.