Budoucí architekti z Fakulty architektury pomohou uklidit Česko. Postaví také vyhlídkovou věž
Studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT se o víkendu připojí k celorepublikové akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Úklidem parku Cihelka zahájí projekt, který dovedou až k realizaci vlastníma rukama, do června zde pro obyvatele Libčic postaví vyhlídkovou věž. Projekt je realizován za podpory Skanska Reality a.s. a rezidenčního projektu Park Cihelka.
Zadáním byla malá stavba pro zábavu a relaxaci v prostoru budoucího rezidenčního parku Cihelka. Tak budou v Libčicích nově říkat terasovitým svahům na břehu Vltavy, kde se od konce 19. století těžila hlína pro cihelnu rodiny Fischerů. Právě studentská stavba bude prvním krokem od momentálně zanedbaného místa k budoucímu parku.
Věhlasní cihláři
Věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů, kterých v Čechách postavili více než tisíc, inspiroval autorku vyhlídkového stožáru Kristýnu Rejskovou. Právě její návrh vybrali k realizaci pedagogové ateliéru, zástupci společnosti Skanska Reality a místostarosta Libčic Vít Penížek z celkem devíti studentských konceptů.
Stožár bude umístěn na vyvýšeném místě v srdci parku, svým tvarem bude komunikovat s libčickými komíny a konstrukcí bude odkazovat k cihlářské historii místa. Na stožár bude možné vystoupat po točitém schodišti a bude na něm umístěna vlajka města.
Podpora investorů
Stavba do Libčic je po útulnách pro Krkonošský národní park, které studenti Ústavu navrhování II dokončili letos v zimě, dalším z řady design-build projektů, které umožňují absolvovat během jednoho semestru celý proces vzniku stavby od návrhu po její realizaci. Zkušenosti získávají budoucí architekti díky podpoře „investorů“, jako je Správa KRNAP, MČ Praha 6 nebo společnost Skanska Reality, ale také prostřednictvím konzultací s ostatními profesemi, řemeslníky a dodavateli.
Cenná je spolupráce v rámci ČVUT, statiku projektu do Libčic řeší studenti s Františkem Denkem z Katedry mechaniky Fakulty stavební. Odborné znalosti ohledně dřevěných konstrukcí a výstavby jim předává Jaromír Jiruška z Dřevostavby Biskup. Do projektu se podařilo také zapojit studenty grafického designu ze soukromé vyšší odborné školy vizuální komunikace Scholastika, kteří pod vedením Matěje Činčery a Jana Klosse vytvoří vizuální styl pro závěrečnou výstavu a publikaci.
Momentálně studenti dokončují projektovou dokumentaci a začínají jednat s dodavateli, stavět začnou v Libčicích po Velikonocích. Projekt je možné sledovat prostřednictvím Instagramu https://www.instagram.com/libove_libcice a webových stránek www.libovelibcice.cz.
Projekt k realizaci se vybíral z celkem 9 návrhů:
STOŽÁR (autorka Kristýna Rejsková) – vybraný návrh
Na vyvýšeném místě v srdci parku ční bod - stožár - rozhledna, odevšad viditelná. Svým tvarem rozmlouvá s libčickými komíny, svou konstrukcí se odkazuje k cihlářské historii.
OHNIŠTĚ (autorka Sylvie Tesková)
Ohniště na kopci, v samotném středu parku, iniciační a orientační bod města Libčice. Malá stavba nabízí využití pro široké okolí - náhodné kolemjdoucí, skupinky na výletě i celou komunitu.
PERISKOP (autorka Anna Vopařilová)
Vyhlídka, posezení, pozorovatelna. Místo, kde i ti nejmenší mohou pozorovat své okolí s nadhledem. Čím? Periskopem! #ajkeďprší
SKRYTÝ VÝHLED (autorka Lenka Lenčéšová)
Som ukrytý na výbežku medzi stromami. Dovediem ťa za výhľadom na Větrušické rokle. #ajkeďzmokneš ☼☼☼
ULITA (autorka Jana Sedlická)
Ulita jako útočiště komunity, bezpečné místo, které díky svému tvaru a materiálu náleží jak přírodě, tak človeku. Stavba je z místní dusané hlíny a stoupá ve tvaru zlaté spirály. Místo slouží přírodě jako socha a člověku jako místo k posezení s pobytovým schodištěm a vyhlídkou.
SPIRÁLA (autor Adam Hofman)
Spirála, umístěná na terénním výběžku, je odpovědí na základní požadavky návštěvníka parku. Nabízí • úkryt, obohacený o hru světla pronikajícího skrz dřevěné lamely, • výhled, jako odměnu za výstup po točitých schodech, • odpočinek, v síti napnuté pod oblohou.
CIHELNÁ STUHA (autor Filip Hutera)
Stuha, propojení historie místa se současnosti. Stuha, propojení přírody, parku v jedno. Sjednocení a povznesení místa a lokality v rámci jednoho celku.
KONZOLA (autor Kryštof Vicherek)
Jeden objekt, socha poutající pozornost. Konzola umístěná kolmo na terasy upozorňuje na výhled na Libčice a protější břeh Vltavy, kam i směřuje. Z dálky jeden objekt v prostoru, který zblízka poodhaluje svou konstrukci a stává se srozumitelnějším.
OHNIŠTĚ “NA CIHELCE” (autorka Tereza Čechová)
Rám, výhled, oheň. Spojení.
FA ČVUT
Psali jsme také: