Budoucí slovenští architekti navrhovali kruhové objezdy
Developer Cresco Group zorganizoval soutěž pro studenty architektury. Ti měli navrhnout vize zkrášlení čtyř kruhových objezdů v rostoucí městské části Slunečnice. Ta se nachází na okraji bratislavské Petržalky.
Studenti všech ročníků Fakulty architektury STU v Bratislavě mohli navrhnout architektonické objekty nebo umělecké instalace. Jejich projekty, které vznikly pod vedením pedagogů, hodnotila porota složená ze zástupců fakulty, developera i architektonického studia Compass, které je autorem budované městské části.
Od teorie k praxi
Budoucí architekti k zadání dostali detailní informace o technických omezeních. Informace dostali včetně stávajících inženýrských sítí v místě či dopravních limitů. „Právě podobnými zadáními se studenti naučí své teoretické znalosti aplikovat a propojit s reálnými podmínkami,“ říká Ján Krnáč, výkonný ředitel Cresco Group na Slovensku.
Developer slíbil autorům deseti nejlepších řešení odměnu pět tisíc eur. Pět nejlepších návrhů podle výběru poroty dostalo ještě odměnu šest set eur.
Prezentace návrhů
„Prezentace návrhů studentů byla velmi zajímavá. Pro studenty je trénování prezentace návrhů velmi důležité. Těší mě, že některé návrhy byly opravdu výborné,“ zhodnotil Juraj Benetin, architekt a spolumajitel Compass Atelier.
Mezi nejlepšími návrhy byl podle poroty výtvor od studentky Sáry Pavlovy, která hlavní kruhový objezd navrhla s objektem centrálního prstence v barevném ztvárnění.
Zbylí ocenění pracovali ve dvojicích. Paulína Homolová a Tomáš Perďoch dostali speciální uznání za umělecký dojem a Lucia Barančoková s Miriam Butkovou uznání za celkový dojem. Fakulta architektury vítá podobné možnosti, kdy se studenti mohou zapojit do reálných zadání již během studia.
Učí se poslouchat
„Fakulta ve své akademické podstatě nikdy dostatečně nepřipraví studenty na reálnou praxi. A právě tato forma workshopu provázaného s reálným zadáním přirozeně učí studenta rozvíjet podstatnou část znalostí každého architekta. Tou je schopnost umět poslouchat investora, pochopit ho a najít řešení, které dává reálné odpovědi na otázky všech zúčastněných – investorovi, uživatelům, jakož i samotnému prostředí,“ říká Jozef Bátor z fakultního Ústavu architektury občanských budov.
nyv