7. 8. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Stavba českého tvůrce Jana Letzela byla jednou ze dvou budov, které přežily výbuch atomové bomby v Hirošimě. Jedná se o Obchodní a průmyslové muzeum. Svému účelu začala sloužit v roce 1915. Dnes se nazývá Atomový dóm a je vedena na seznamu památek UNESCO.
Architekt Jan Letzel, rodák z Náchoda, byl významným českým architektem, jehož práce v Japonsku ovlivnily tamní architektonickou scénu, ale také byly mnohdy zničeny zemětřeseními a během druhé světové války. Letzel byl žákem významného architekta Jana Kotěry, což ovlivnilo jeho styl a přístup k architektuře.
Jako absolvent speciální školy dekorativní architektury Letzel vytvořil několik pozoruhodných děl i v České republice. Mezi jeho významné práce patří spolupráce na realizaci Grand hotelu Evropa a secesní lázeňská budova ve Mšeném. V roce 1907 přijal Letzel nabídku na práci v Japonsku. Se svým spolužákem ze stavební průmyslovky Karlem Janem Horou založil v roce 1909 v Jokohamě vlastní stavební firmu.
Během svého působení v Japonsku Letzel navrhl řadu významných budov. Mezi jeho díla patří výzdoba slavnostní síně německého císařství v Tokiu, kláštery Sacré Coeur a Stella Matutina, jezuitská univerzita, budovy Ústředního svazu japonských lékařů, obchodní muzeum v Ósace, hotely a mnoho dalších staveb. Letzel byl uznávaný především pro své propojení tradičních japonských prvků s moderní evropskou architekturou a pro využívání netradičních materiálů pro místní podmínky.
Jedním z jeho nejvýznamnějších děl je Průmyslový palác v Hirošimě, který byl postaven z betonu. Tento materiál byl klíčový pro jeho odolnost, což se ukázalo během výbuchu atomové bomby dne 6. srpna 1945. Budova, nyní známá jako Atomový dóm, zůstala stát i po devastujícím výbuchu a stala se světově známým památníkem míru, varujícím před hrozbou jaderných zbraní. Na zdi budovy se nachází pamětní deska, která připomíná, že bomba explodovala přesně 570 metrů nad touto budovou v 8:15 ráno. Betonový skelet budovy ji zachránil před úplným zničením a umožnil, aby se stala symbolem míru a varováním pro budoucí generace.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Architektonické skvosty Jana Kotěry
Česko si letos připomíná významné výročí. Před 150 lety se totiž narodil brněnský rodák a významný český architekt Jan Kotěra. Toto výročí připomněla letos už řada kulturních akcí. My si připomeneme jeho významná díla, kterými jsme vás v minulosti provedli se Zdeňkem Lukešem v seriálu Skryté poklady architektury.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Kotěrova primátorská tramvaj
Kromě návrhů staveb a interiérů se v období 1899-1908 věnoval architekt a profesor UMPRUM Jan Kotěra (1871-1923) také návrhům kolejových vozidel pro Ringhofferovu továrnu na pražském Smíchově. Šlo o tramvaje a železniční vagóny. Ve střešovické vozovně dnes v rámci Muzea městské hromadné dopravy můžeme vidět dva.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Jan Kotěra: Světoběžník, experimentátor a pedagog
Český architekt a designér Jan Kotěra měl k technickému směru blízko již v raném dětství coby syn učitele kreslení Antonína Kotěry. Základní vzdělání získal na německých vzdělávacích ústavech v Ústí nad Labem, středního vzdělání pak dosáhl na německé Odborné škole stavitelské v Plzni.