Budova Starého pivovaru v Kroměříži je po rekonstrukci, kultura čeká
Město Kroměříž dokončilo rekonstrukci historické budovy Starého pivovaru, která sousedí s radnicí. S přestavbou se začalo letos v únoru, náklady dosáhly zhruba 19,5 milionu korun. Podle starosty města Jaroslava Němce šlo o největší letošní investici města.
Budova slouží jako klub k pořádání kulturních a společenských akcí, zázemí v ní má také kroměřížský divadelní spolek. Po dobu oprav byla pro veřejnost uzavřena.
Podle Jiřího Kašíka, radního a vedoucího spolku, je pro účinkující a především návštěvníky připraveno mnohem příjemnější zázemí, než tomu bývalo dříve. „Jsou to věci, které teď komunikují s jednadvacátým stoletím, doposud to tak nebylo. Obrovskou výhodou je, že je tady výtah, kterým se dostane případně starší člověk nahoru. Nemusí po schodech, to byla velká překážka pro spoustu starších lidí. Do klubu nechodili, protože po schodech nevyšli. Teď se sem dostanou,“ řekl Kašík.
Bezbariérový přístup
Díky úpravám je Starý pivovar bezbariérový. Stavbaři v něm osadili nové rozvody vody, kanalizace, topení, elektřiny a vzduchotechniky. Upravili schodiště, vyměnili okna. Opravou prošel také hlavní sál, šatny, sociální zařízení a klubovna. Díky dispozičním změnám vzniklo nové přísálí, kanceláře a zkušebny s kuchyňským koutem a toaletami. Zásluhou rekonstrukce se změnil také vstup do budovy. Lidé se do Starého pivovaru nyní dostanou přímo z Prusinovského ulice, kde je právě i rampa pro vozíčkáře.
Začne se divadlem
Jako první si opravený klub už 20. září prohlédnou lidé, kteří mají koupené předplatné Divadelního spolku Kroměříž. Čeká je inscenace souboru V studio Brno s názvem Strašlivý stín z Husovic. Klub bude podle starosty kromě divadelních představení pro dospělé a děti dále pořádat jazzové a folkové koncerty, posezení u cimbálu. Prostor zde najdou i výstavy výtvarných děl a fotografií. „Obnovit bychom chtěli nedělní odpolední čaje s živou kapelou, které se ve Starém pivovaru pořádaly od roku 1977,“ uvedl Kašík.
Památkově chráněná budova Starého pivovaru byla postavena na konci šestnáctého století majiteli kroměřížských šenkovních domů. Ti v těsném sousedství radnice vybudovali pivovar. Pivo se v objektu už dávno nevaří, dům slouží převážně kulturním akcím. Radnice v roce 2014 za osm milionů korun opravila suterén objektu. Vznikla tam Expozice Karla Kryla, který je kroměřížským rodákem.
ČTK,nyv