Budovu bývalého Telecomu přestaví podle návrhu Evy Jiřičné
Developerská společnost Central Group přestaví budovu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově podle návrhu česko-britské architektky Evy Jiřičné. Odborná porota vybírala z návrhů téměř sta architektonických ateliérů ze třiceti zemí, do užšího finále jich postoupilo dvanáct. Central Group to dnes ČTK sdělil v tiskové zprávě. Vítězný projekt počítá kromě bytů s veřejným prostorem se zelení, komerčními plochami nebo mateřskou školou. Developer koupil budovu od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF v roce 2017.
„U vítězného návrhu porota ocenila kromě architektury a promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru byl největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se zde veřejnosti otevírá téměř sedmdesát procent z celkové velikosti tohoto pozemku. To je asi dvacet sedm tisíc metrů čtverečních,“ píše se ve zprávě.
Rozvlněné kruhové věže
Vítězný návrh Jiřičné představuje bílé prosklené kruhové věže s rozvolněnou architekturou a plánuje využít nejmodernější technologie šetrné k životnímu prostředí. Jedná se o technologie jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Počítá také se zelenými střechami nebo recyklací dešťové vody pro zalévání.
„Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu celou porotu i mě osobně přesvědčily. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem Evy Jiřičné,“ uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský.
Jiřičná se při přípravě návrhu spojila s architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta má nasvědomí například dostavbu Gaudího chrámu Sagrada Famíliav Barceloně nebo operu v Sydney.
Štrougalova věž
Podrobnosti vítězného návrhu představí Jiřičná na veřejné prezentaci 19. června v Galerii Café Louvre. Zároveň budou představeny návrhy ostatních účastníků soutěže. Druhou příčku obsadil britský architekt Ian Ritchie, na třetím místě skončil návrh českého architekta Radka Kolaříka.
Budova bývalého Telecomu je v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Otevřena byla v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo "Štrougalova věž" podle tehdejšího předsedy vlády. Nyní je již technologicky zastaralá a nefunkční. Podle Kunovského bude muset být kvůli extrémně vysokému množství škodlivého azbestu zbourána a ekologicky zlikvidována.
Firma CETIN, která pronajímá operátorům svou pevnou a mobilní síť, se podle dřívějších vyjádření plánuje v letošním roce z žižkovského sídla přesunout do administrativní budovy vedle O2 Areny ve Vysočanech, kterou staví Kaprain Group a Lighthouse Group.
red
Podívejte se také: