Budovy s hybridní konstrukcí ze dřeva mají před sebou velkou budoucnost
Budovy s hybridní dřevěnou konstrukcí čeká velký rozmach. Společnost UBM, která v současné době patří mezi průkopníky výstavby těchto typů budov, má velké plány. Mezinárodní společnost realizující budovy pro evropské metropole má za cíl stát se největším evropským developerem ekologických budov s hybridní dřevěnou konstrukcí. V Rakousku k tomuto účelu vznikl speciální expertní tým. V blízké budoucnosti chce UBM takto postavit až 100 000 m2 plochy. První projekt tohoto typu je v plánu také v České republice.
Pro účely výstavby budov s hybridní dřevěnou konstrukcí vytvořila rakouská UBM Development AG speciální expertní tým, který povede Bernhard Egert, dlouholetý odborník na dřevostavby. „Výroba betonu a oceli, používaných jako tradičních materiálů ve stavebnictví, způsobuje zhruba 6 % globálních emisí CO2 (to je obdobný podíl oxidu uhličitého, jaký dohromady generuje globální letecká, lodní a železniční doprava). Pokud nahradíme alespoň část z nich dřevem, uhlíkovou stopu stavebních konstrukcí významně snížíme,“ říká B. Egert.
Využití dřeva s sebou přináší také řadu ekonomických výhod: výstavba z lehkých prefabrikovaných dřevěných modulů minimalizuje dopravu, zkracuje dobu realizace a snižuje náklady spojené s výstavbou přímo na staveništi. Dřevo je tak plně konkurenceschopné jiným stavebním materiálům i z ekonomického hlediska. Společnost staví především na svých dosavadních zkušenostech z realizace pilotních projektů s dřevěnou konstrukcí.
V České republice situaci značně komplikuje stávající legislativa umožňující stavět konstrukce s využitím dřeva maximálně do 12 metrů požární výšky. Bytový dům tak může mít pouze čtyři podlaží. Ve světě však hybridní dřevěné konstrukce již tyto limity mnohonásobně překračují. Aktuálně se chystají budovy dosahující výšky 100 metrů, například rezidenční výšková budova Rocket v Lokstadtu ve švýcarském Winterthuru.
„Výstavba ze dřeva se stává trendem udržitelné budoucnosti,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia. „Po zkušenostech ze zahraničí chystáme pilotní projekt v rezidenčním komplexu Arcus City, ve kterém budou bytové domy třetí etapy částečně realizovány v kombinaci dřeva a jiných stavebních materiálů.“
„Většímu využití dřeva při realizaci bytových domů a kancelářských budov v České republice brání nedostatečné zkušenosti s tímto typem výstavby u nás. Dnes se v tuzemsku ze dřeva vyrábějí pouze komponenty pro průmyslové stavby. Poměrně běžné jsou naopak dřevostavby rodinných domů,“ říká David Lukas, architekt společnosti UBM Development Czechia.
„Veškeré naše projekty jsou environmentálně šetrné, aby měly minimální dopad na klima. A protože v UBM při výstavbě budov nejen rezidenčních, ale i kancelářských a hotelových směřujeme k dosažení cíle klimatické neutrality Green Deal, je jen logické, že se stále více přikláníme ke konstrukcím ze dřeva jako velmi ekologického a plně recyklovatelného materiálu. Ve spojení s udržitelnou výrobou a využíváním energie z obnovitelných zdrojů můžeme výrazně snížit emise CO2 během celého životního cyklu budov,“ uzavírá D. Lukas.
Psali jsme také: