Bývalá chlouba Jablonce dnes připomíná hororový špitál. Co čeká chátrající městské lázně?
V Jablonci nad Nisou chtějí oživit bývalé lázně. Secesní památka z počátku minulého století je už více než dvacet let prázdná a chátrá. Nutně potřebuje rekonstrukci. V budoucnu by mohla sloužit jako prostor pro současnou kulturu a umění, který zatím ve druhém největším městě v Libereckém kraji chybí. Technický stav není dobrý a investice, které budova potřebuje, budou enormní, snahou proto je objekt oživit postupně, drobnými kroky, řekl při dnešní prohlídce lázní ČTK náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík.
Lázně v centru města byly postaveny v letech 1908 až 1909 podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha, který je jako autor podepsán například i pod budovou lázní v Novém Městě pod Smrkem, navrhnul kostel v nedaleké Loučné, nebo rozhledny na Černé Sudnici, Bramberku a v Proseči. Lázně byly jednou z prvních větších budov, jejichž výstavbu město financovalo. Jejich podobu ale výrazně poznamenaly necitlivé úpravy v 60. letech minulého století, kdy budova přišla o venkovní štukovou výzdobu. Mnohé původní prvky jako okna, dveře či dlažby se ale zachovaly.
Předchozí pokusy o revitalizaci selhaly
„Existovalo několik pokusů o znovuoživení lázní. Z pozice města asi nejvýraznějším byl záměr vytvoření knihovny, to bylo před deseti lety,“ řekl Chuchlík. Ze záměru ale sešlo a od té doby byl objekt bez využití až do roku 2015, kdy se město dohodlo na pronájmu se spolkem ArtproProstor. Ten tam zhruba dva roky pořádal koncerty a další akce. Vše skončilo, když do objektu začalo zatékat. „Při opravě se ukázalo, že zavěšení klenby není v pořádku a statik zakázal vstup do objektu,“ doplnila Anna Strnadová ze spolku ArtproProstor.
Lázně z lázní nikdy nebudou
Podle Chuchlíka si město nechalo zpracovat nový posudek, podle něhož stav není tak špatný, jak se původně myslelo. Větším problémem jsou dřevokazné houby a trhliny. Na lázně má letos radnice v rozpočtu necelý milion korun. „Původně byly ty peníze zamýšlené na přípravu koncepčních dokumentů, ale pokud zjistíme naléhavost těch stavebních závad, tak to budeme muset investovat do sanací,“ řekl. O využití budovy se podle něj bude ještě diskutovat. „Lázně tam ale už nikdy nebudou, především s ohledem na provozní náklady,“ dodal primátorův náměstek.
red