16. 6. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na využití někdejšího obchodního domu Breda v Opavě se stal česko-belgický tým atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Spolka. Projekt počítá s velkými stavebními úpravami a například zpřístupněním střechy, odkud je výhled na celou Opavu.
Porota vybírala vítěze z pětice ateliérů, které do dalšího kola postoupily z původně přihlášených 40 architektonických studií z Česka i zahraničí. „Všechny prezentované nápady byly skvělé a každý v něčem specifickém vynikal. Nakonec jsme vybrali návrh, na kterém se jednoznačně shodli skoro všichni členové poroty. Na jednu stranu byl radikální, na druhou pak citlivým řešením ponechal ducha architekta Bauera. Je urbanisticky velmi dobře řešený, je zde velká participace s veřejností a zohledňuje všechny hodnoty, jako je udržitelnost, ekologie, rozumná ekonomika a architektura s moderními prvky. Velmi mě zaujalo otevřené řešení přízemního patra," řekl primátor města Tomáš Navrátil.
Breda by v budoucnu měla nabídnout mix komerčního a veřejného využití. V budově budou malé obchody, kavárny či restaurace, ale třeba i prostory pro školy. Počítá se s využitím prostoru kolem Bredy a propojení s otevřeným spodním patrem.
Předsedkyně poroty Gabu Heindl k soutěži uvádí: „Chtěla bych pogratulovat městu Opavě. Jeho vedení se nebojí zodpovědnosti, kterou s sebou nese převzetí iniciativy za rekonstrukci památkově hodnotné budovy ve veřejném zájmu a nenechává tento úkol na soukromých investorech. V této soutěži jsme vybrali v celodenní diskuzi maximálně kvalitní projekt respektující historické hodnoty a přinášející nový pohled na architekturu prospěšnou pro město, který jeho autoři ve spolupráci s městem a občany mohou dovést do kýženého cíle - významného přínosu a pozitivní změny pro město Opava a jeho obyvatele.“
Kromě Gabu Heindl byli dalšími nezávislými porotci vlámský architekt Jan de Vylder, Jindřich Vybíral, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, z ČVUT Fakulty architektury Jana Zdráhalová a Boris Redčenkov, a také architekt a propagátor architektury Adam Gebrian.
Obchodní dům Breda vznikl v roce 1927. Tehdy byl největším obchodním domem v republice. Budovu vystavěla firma Breda & Weinstein podle návrhu vídeňského architekta Leopolda Bauera. Historie Bredy se ovšem začala psát už v roce 1898, dnešní podoba pak vznikla koncem 20. let přestavbou původního objektu. Stavba v centru Opavy nese znaky americké architektury. Obchodní dům byl vyprojektován jako nárožní budova s pěti nadzemními a dvěma podzemními patry. Skelet je železobetonový a vyplněný zdivem. Vrchol stavby zdobí římsa s lomenými oblouky a kruhovými okny. Dominantou celé stavby je pak skleněná hala v kopuli.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Chátrající obchodní dům Breda v Opavě čeká další fáze rekonstrukce
Opavský magistrát připravuje další etapu rekonstrukce obchodního domu Breda. Ta by měla začít během června. Na řadu přijde výměna oken a oprava fasády. Připravuje se také architektonická soutěž pro komplexní řešení celé budovy včetně jejího dalšího využití.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Startuje další část rekonstrukce obchodního domu Breda
Opavský magistrát dnes zahajuje další etapu rekonstrukce obchodního domu Breda. Na řadu přijde výměna oken a oprava fasády. Připravuje se také architektonická soutěž pro komplexní řešení celé budovy včetně jejího dalšího využití.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Sběratelský skvost: Historické parkety z opavského ikonického obchodního domu Breda jsou nyní k dispozici
Spolek na záchranu obchodního domu Breda si připravil pro veřejnost zajímavou akci. Nabízí totiž exkluzivní set zarámovaných parket s vyraženým původním logem B&W. Zisk z prodeje unikátu půjde na další díl dokumentu o historii opavské památky, kterou před časem koupilo město a připravuje její rekonstrukci i nové využití.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Bývalý obchodní dům Breda v Opavě odkryl poklad
Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě odhalila staré schodiště, které je staré zhruba 100 let. Patřilo k budově, kterou v roce 1927 nechal přestavět architekt a krnovský rodák Leopold Bauer. O dutině se vědělo, nicméně stupeň zachování schodiště je překvapivý.