Ceny bytů na Slovensku lámou rekordy
Pokud v letech 2016 a 2017 meziročně stouply ceny bytů v silných lokalitách jako Bratislava a Košice, případně v jiných krajských městech někde až o deset procent, tak v porovnání let 2017 a 2018 tento růst činil čtyři procenta. Důležitější je mezi - čtvrtletní zvýšení o 0,5 procenta. Stoupání cen nemovitostí zpomaluje.
Řekl to Ján Palenčár, prezident Národní asociace realitních kanceláři Slovenska (NARKS) během realitní konference.
Úvěry neklesají
Na základě informací od členů asociace ví, že zhruba každý pátý žadatel nezíská hypoteční úvěr, a předpokládá, že reálné údaje o úvěrech na bydlení bude mít k dispozici začátkem roku 2019.
Statistiky zatím neukazují pokles v nových úvěrech. Vzhledem k několikaletému vysokému zadlužování domácností považuje Palenčár opatření Národní banky Slovenska (NBS) za pozitivní.
Ceny v některých lokalitách překonaly ceny z roku 2008, a přesto je prodej uspokojivý. „Nehrozí realitní bublina, situace je jiná než v roce 2008. V současnosti máme na Slovensku nejdostupnější bydlení. Souvisí to s cenou nemovitostí, příjmem obyvatelstva, celkovým stavem ekonomiky a nákladům na financování koupě nemovitosti,“ přiblížil šéf NARKS.
Úspora stovek eur
Připomněl také, že v roce 2008 byly úrokové sazby pět procent, v současnosti jsou 1,5%, což v měsíční splátce znamená úsporu ve stovkách eur. Rok 2008 byl podle něj specifický v tom, že i běžní lidé, když viděli meziroční stoupání cen, se zavázali koupí novostavby, přestože často neměli finanční krytí.
Rastislav Chovanec, státní tajemník Ministerstva hospodářství Slovenské republiky, zmínil antibyrokratický zákon jako opatření státu a přípravu zjednodušení stavebního řízení při otevírání nových provozů. „Velkou výzvu pro toto odvětví vidím v digitálních technologiích, jako blockchain, v oblasti evidence nemovitostí a ve využití virtuálního prostředí,“ uvedl státní tajemník s tím, že je v přípravě nový stavební zákon.
Rizika
Růst úvěrů domácností je větším rizikem pro finanční stabilitu, uvedl Mikuláš Car, analytik NBS . Aktuální meziroční růst úvěrů je 10,2 procenta a NBS situaci na trhu monitoruje, doplnil. K událostem, které vedly k opatřením na trhu hypotečních úvěrů, řekl, že koncem roku 2017 přesáhly úvěry na bydlení slovenských domácností třicet osm procent.
Tento růst v posledních letech byl nejrychlejší v EU, zatímco v roce 2009 měly domácnosti v ČR druhou nejnižší zadluženost ve střední a východní Evropě, uvedl analytik.
nyv