22. 6. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Česká komora architektů se rozhodla udělit Poctu ČKA za rok 2021 architektce Evě Jiřičné. Oceněním za celoživotní dílo vzdává hold významným osobnostem z oblasti architektury. Jiřičná se podle vyjádření poroty nesmazatelně zapsala do dějin české architektury a její díla by rozhodně neměla být v moderní historii zapomenuta. Slavnostní předání se uskuteční na nominačním večeru České ceny za architekturu ve Valdštejnské zahradě ve čtvrtek 23. června 2022.
Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů. Z nominací pak laureáty vybírá odborná porota. V té letošní zasedli architekt, vysokoškolský pedagog a emeritní děkan FA ČVUT v Praze Ladislav Lábus, architektka Hana Špalková, publicista Petr Volf, novinářka Karolína Vránková a architekt, vysokoškolský pedagog a emeritní děkan FA ČVUT v Praze Zdeněk Zavřel.
Porota se na udělení ocenění Evě Jiřičné shodla jednomyslně. „K architektuře přistupuje komplexně, v celé její šíři, v rozmanitých typologiích. Nedělá rozdíly mezi malými a velkými úkoly. Dokáže ztvárnit židle či stoly, světový úspěch jí přinesla schodiště s revolučním uplatněním skla. Dává podobu galeriím, obchodům, restauracím i rodinným domům, navrhuje veřejné budovy různého zaměření: knihovnu, hotel, školu, duchovní nebo kongresové centrum, dopravní terminál, oranžerii,“ uvedli porotci.
Mohlo by vás zajímat
Eva Jiřičná: Pohled na rekonstrukce historických a kulturně chráněných budov
TV Architect na Summitu architektury a rozvoje: Kam kráčí architektura a stavební rozvoj
Jak se vyvíjí současná architektura u nás a ve světě? Nejen na tuto otázku odpovídali přední světoví i čeští architekti na jarním Summitu architektury a rozvoje, který se konal v pražském Obecním domě. Konferenci o stavebním rozvoji pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), jež do hlavního města přivedlo takové velikány architektury, jako je například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie), Peter Gero (Německo), Ed Clark (Velká Británie) nebo česká architektka, která se svými stavbami proslavila i v Londýně - Eva Jiřičná. Domácí scénu reprezentovali děkan FA ČVUT Ladislav Lábus a členové SAR Josef Pleskot, Pavel Hnilička nebo Zdeněk Fránek.
Architektka se v zahraničí proslavila hlavně návrhy interiérů komerčních obchodů a butiků. K jejímu rukopisu patří skleněné prvky na schodištích a užití technicistních materiálů typu sklo, beton a kov. Mezi významné autorské realizace Evy Jiřičné patří dopravní terminál Canada Water nebo stavební a interiérové úpravy Victoria & Albert Museum v Londýně, dále pak dnes už ikonické interiéry obchodních firem Joseph, Boodles, Joan & David nebo Harrods, schodiště v Somerset House a Tiffany Galerie v New Yorku.
K jejím realizacím v Čechách patří mimo jiné hotel Josef na Starém Městě v Praze, nová oranžerie v Královské zahradě Pražského hradu, Kongresové a univerzitní centrum ve Zlíně nebo úprava kostela svaté Anny pro Nadaci Vize 97 Václava a Dagmar Havlových.
Porota ocenila i její práci s konstrukcí staveb a snahu nalézt vždy nejefektivnější řešení. Na návrzích Jiřičné je znát její dobrá znalost moderních technologií i smysl pro detail staveb i interiérů.
Přehled laureátů Pocty ČKA
- 2021 – Eva Jiřičná
- 2020 – Jan Bočan
- 2019 – Zdeněk Zavřel
- 2018 – Ivar Otruba
- 2017 – Jiří Suchomel
- 2016 – Martin Rajniš
- 2015 – Bohuslav Fuchs (in memoriam)
- 2014 – Věra Machoninová
- 2013 - Rostislav Švácha
- 2012 - David Kopecký (in memoriam)
- 2011 – Karel Prager (in memoriam)
- 2010 – Viktor Rudiš
- 2009 – Emil Přikryl
- 2008 – Miroslav Baše (in memoriam)
- 2007 – Alena Šrámková
- 2006 – Miroslav Masák
- 2005 – Karel Hubáček
- 2004 – Pocta nebyla udělena
- 2003 – Josef Polášek (in memoriam)
- 2002 – Josef Havlíček (in memoriam)
- 2001 – Vít Obrtel, Otto Rothmayer, Oldřich Stefan, Zdeněk Vávra (in memoriam)
- 2000 – Petr Vaďura, Bedřich Rozehnal, Ladislav Žák (in memoriam)
Eva Jiřičná
- Narodila se 3. března 1939 ve Zlíně.
- Architektka je aktivní v Londýně i v Praze.
- Jiřičná je zakladatelkou dvou ateliérů. Jde o její vlastní ateliér - Eva Jiricna Architects Limited se sídlem v Londýně a AI Design, který má sídlo v Praze, ten založila spolu s architektem Petrem Vágnerem.
- Za svou architektonickou tvorbu obdržela řadu světových i českých cen a vyznamenání, například několik cen Grand Prix Obce architektů nebo Řád britského impéria za zásluhy v oblasti designu.
- V roce 2013 obdržela v Británii cenu za mimořádný přínos v postavení žen v architektuře nesoucí jméno britské architektky Jane Drewové.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Vláda podpořila projekt Obláček nad Plzní od architektky Evy Jiřičné
Na střeše hemato-onkologické kliniky fakultní nemocnice v Plzni vzniknou nové prostory pro Český národní registr dárců dřeně. Tato obecně prospěšná společnost je postaví na své náklady podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Vláda schválila výjimku, která stavbu umožní. S myšlenkou nástavby přišel v roce 2011 bývalý primář hematoonkologie Vladimír Koza.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Ostrava bude mít mrakodrap podle návrhu Evy Jiřičné
Ostravská radnice představila hotový návrh na proměnu 64 metrů vysokého věžáku, který připravila světoznámá architektka Eva Jiřičná se svým kolegou Petrem Vágnerem ze studia AI- DESIGN.