31. 7. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
České Budějovice se staly centrem pozornosti celé Evropy, když byly vybrány jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Tento prestižní titul, který město získalo po úspěšné konkurenci s východočeským Broumovem, je nejen velkým oceněním, ale také zásadním impulsem pro rozvoj kulturní scény v regionu.
Ocenění pro město a jeho obyvatele
Primátorka Dagmar Škodová Parmová vyjádřila svou ohromnou radost a hrdost na úspěch města. „Ocenění je nejen poctou pro naše krásné město, ale také výsledkem tvrdé práce, vášně a oddanosti celého našeho širokého týmu. Těšíme se na další kroky, protože nás čeká hodně práce. Je to výsledek více než dvou let usilovné práce celého týmu, místních politiků a zapojených organizací,“ sdělila.
Hejtman Martin Kuba zdůraznil, že úspěch Budějovic přinese nové příležitosti pro rozvoj regionu. „Investice do kulturních zařízení budou mít pozitivní vliv na kvalitu života ve městě i v kraji. Je nezbytné, aby město mělo dostatečné kapacity a zdroje a bylo schopné implementovat projekty spojené s titulem EHMK,“ uvedl.
Vize a plány pro budoucnost
Kreativní manažerka kandidatury Anna Hořejší podtrhla význam vize (PERMA)KULTURY, která se zaměřuje na trvalou udržitelnost a kvalitu života obyvatel prostřednictvím umění a kulturního dědictví. „Těší mě, že jsme se mohli spojit a spolupracovat s občany města a kraje. Chystáme se nadále spolupracovat s Broumovem, kde na přípravě ke kandidatuře odvedli vynikající práci,“ dodala.
Náměstkyně primátorky pro kulturu Zuzana Kudláčková uvedla, že zisk titulu je výsledkem komplexní práce a spojení různých sektorů. „Těšíme se na další kroky a budeme se snažit propojovat různá odvětví, abychom dosáhli skutečně komplexního a udržitelného rozvoje,“ řekla Kudláčková.
Co nás čeká v příštích letech
Titul Evropské hlavní město kultury přináší nejen prestiž, ale i široké možnosti pro kulturní a ekonomický rozvoj. České Budějovice se budou v následujících letech soustředit na přípravu projektů, které obohatí město a celý kraj. Na podzim 2024 proběhne setkání regionální kulturní obce s veřejností a město začne vypisovat výběrová řízení na nového ředitele zapsaného ústavu Budějovice 2028 a nové pracovní pozice. Také se otevřou výzvy pro dobrovolníky.
Titul Evropské hlavní město kultury, který se uděluje od roku 1985, umožňuje městům představit svůj kulturní život a rozvoj na evropské scéně. Kromě Prahy (2000) a Plzně (2015) získalo titul také mnoho dalších evropských měst, včetně partnerského města Linz (2009).
České Budějovice se tedy připravují na vzrušující cestu k roku 2028, kdy budou mít příležitost ukázat celému kontinentu bohatství své kultury a historii.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Areál Výstaviště České Budějovice prochází proměnou
Výrazné proměny se dočká pavilon Z pocházející ze 70. let 20. století. Stavební práce už tady odstartovaly. Návrh obnovy pavilonu pochází z pera studia A8000. Část pavilonu bude odstrojena a odhalí se jeho konstrukce.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
České Budějovice budou mít nový sportovní a volnočasový areál od ateliéru A8000
Město České Budějovice chystá nový sportovní a volnočasový areál s pláží na levém břehu Vltavy. Neudržovaná periferie se promění v živé místo plné sportu a kultury. Lidé se na atraktivní místo mohou těšit už v létě. Návrh navazuje na strategickou studii Město a voda 2020, ve které ateliér A8000 zdůraznil potenciál řeky ve městě.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
České Budějovice mají nový sportovní areál od ateliéru A8000
V Českých Budějovicích byl v uplynulých dnech slavnostně otevřen nový sportovní areál na levém břehu řeky Vltavy. Živé místo plné kultury a sportu vzniklo v dříve neudržované periferii. Návrh navazuje na strategickou studii Město a voda 2020, ve které ateliér A8000 zdůraznil potenciál řeky ve městě.