Cesta za kouzelníkem architektury Santinim
Spolek Putování za Santinim připravuje pětiletý projekt, který má výstavami, kulturními festivaly, vzdělávacími a dalšími akcemi připomenout odkaz barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla.
„Santiniho staveb je osmdesát pět. Nacházejí se na území sedmi krajů, čtyř diecézí a čtyřiceti pěti měst a obcí,“ řekl Stanislav Růžička ze Spolku. Projekt nazvaný Opus Santini připravuje skupina, v níž jsou zastoupeni vlastníci a správci Santiniho staveb i lidé z akademické sféry. Pracovní konference 21. srpna ve Žďáru nad Sázavou se zúčastnili i zástupci všech sedmi krajů, diecézí, radnic, ministerstva kultury a Univerzity Karlovy. „Tam se ten projekt otevřel,“ řekl Růžička.
Mezi chystanými aktivitami je například i propojení Santiniho památek poznávacími stezkami a vytvořením badatelského centra. To se zaměřuje na Santiniho odkaz a období baroka. Náklady projektu se rýsují v řádu několika desítek milionů korun. Podrobnosti Růžička neuvedl s odkazem na to, že se záležitosti ještě upřesňují.
Kdo to byl
Jan Blažej Santini-Aichel (3. února 1677 – 7. prosince 1723) byl český architekt italského původu, který se proslavil jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Ve Žďáru nad Sázavou vytvořil poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný v seznamu památek UNESCO, a další stavby pro klášter.
Génius ve svých projektech předkládá silné smyslové i duchovní naplnění prožitků. Činí tak prostřednictvím hlubokých znalostí matematiky, geometrie, numerologie a zanícenosti pro oživovanou katolickou věrouku, užitím židovské kabaly a křesťanské mystiky.
Za dvacet tři let plodného projektantského působení navrhl téměř stovku sakrálních (duchovních), palácových i hospodářských staveb. Pracoval pro četné významné i feudální hodnostáře. Typický je pro tohoto tvůrce vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny. Vytvářel a dotvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou. V Česku byly na jeho počest dokonce založeny webové stránky obdivovatelů jeho tvorby.
Spolek (dříve občanské sdružení) Putování za Santinim vznikl v roce 2011 za účelem popularizace Santiniho díla.
nyv