Chata v USA budí neklidného ducha Divokého západu
Ve stylu Divokého západu a s evidentní inspirací spaghetti westerny si zařídil majitel dřevěnou chatu na svém soukromém ostrově. Ta se nachází uprostřed jezera Harding v americkém státě Georgia. Člověk, jenž si své sídlo sám zařídil a vyzdobil, v ní žije už dvacet čtyři let. Za tu dobu vytvořil domov a v jistém smyslu také muzeum.
Ostrov o velikosti jednoho hektaru je porostlý stromy. Chata je mezi nimi téměř neviditelná. Další budovou, kterou zde najdete, je už jen malá loděnice. Poslední stavbou ostrova je pak šedé dřevěné molo.
Něžná hrubost
Samotná chata je postavena tak, aby připomínala domy známé z dob Divokého západu. Na nově příchozího zapůsobí svou drsností a v jistém smyslu i něžnou hrubostí. Stejným stylem pak oplývá i vnitřek budovy. Dovnitř se vchází přes verandu, která se táhne šířkou celého domu. Její zábradlí je z nahrubo otesaných trámů. Ve vstupní místnosti, která připomíná stáj, je vystaveno třináct sedel z 19. století pocházejících z města Santa Fé.
Veškerý interiér je dřevěný, tak jako chata samotná. Ze dřeva jsou nejen zdi, ale také stropy, podlahy a veškerý nábytek. Ten je překvapivě čalouněný, nikoli polstrovaný kůží. Zajímavostí jsou staré těžké dřevěné žebříky, které majitel koupil a vyrobil z nich konferenční stolky, aby bylo kde vystavit další artefakty.
Nejméně westernovým stylem poznamenaná místnost je kuchyň, která je zařízena se všemi spotřebiči, bez nichž se moderní člověk neobejde. V ostatních místnostech se pak genius loci Divokého západu projevuje naplno.
Lebky bizonů a dobové zbraně
Na podlahách leží tkané koberce s indiánskými a mexickými vzory, na zdech najdete množství tematických obrazů. Nechybějí ani dobové zbraně, lebky bizonů nebo petrolejové lampy zavěšené na trámu u stropu. Vstup do hlavní místnosti střeží dřevěné sošky indiánů.
Dům je od země po strop naplněn sbírkami, které jejich majitel nasbíral za posledních dvacet let. Odráží se v nich jeho záliba v historii a zvlášť v Divokém západě.
Zároveň jsou mnohé z nich odkazem na místa, která má nejraději. Chata se tak stala v jistém smyslu malým soukromým muzeem anebo by okamžitě mohla sloužit jako kulisa pro nějaký nový spaghetti western.
Spaghetti western je označení pro široký subžánr westernů, které se objevily během šedesátých let 20. století. Název je odvozen od skutečnosti, že většina z nich byla produkována italskými studii.
Chata je v současné době na prodej za 1,3 miliónu dolarů, tedy v přepočtu 28,7 miliónu korun.
nyv