Elektromobilů přibývá, do roku 2030 by jich mohlo být v Česku podle odhadů až 100 tisíc. Vzhledem k tomu, že každý druhý Pražan bydlí na sídlišti, je vcelku nereálné, aby měli majitelé elektromobilů vytažené prodlužovačky z oken. Pro velký trend elektromobility ve velkých městech je proto potřeba zásadně řešit takzvané komunitní nebo také rezidentní pomalé nabíjení.
Na plánu rozvoje se podílí mnoho subjektů, nejen státní orgány či správní úřady, ale také komerční poskytovatelé, kteří zajistí nabíjecí infrastrukturu a následný provoz. Elektromobilita má nároky nejen na jednotlivé pozemky, může také proměnit urbanismus města a tím pádem i vzhled veřejného prostoru.
Instalace nabíječek na lampách dává smysl z několika důvodů. Distributor elektřiny musí postupně obnovovat kabeláž veřejného osvětlení, a tak se tyto lampy mohou současně připravit zvýšením příkonu a dalšími úpravami i na to, že budou veřejně nabíjet.
Pražané mohou využívat nabíjecí stanice na stožárech městských lamp například v Praze 2, a dobíjet tak svoje vozy přímo z distribuční soustavy. Stanice jsou instalované na speciálně upravené stožáry veřejného osvětlení. Jde o černý box, u kterého řidiči najdou kabely i piktogramy vysvětlující, jak stanici použít. Většina stanic umožňuje současné nabíjení dvou vozidel.
„Vytvoření efektivní dobíjecí infrastruktury je jednou z hlavních podmínek rozvoje elektromobility v hlavním městě. Sloučením nabíjecích stanic pro elektromobily s veřejným osvětlením se navíc předchází umisťování dalších sloupků do veřejného prostoru,“ uvedl již dříve Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro oblast majetku.
„V zavádění prvků Smart Cities jsme byli vždy průkopníkem, společně s Pražskou energetikou jsme s budováním sítě na dobíjení elektromobilů začali už před lety. Rozvoj elektromobility nakonec ukázal, že je potřeba kapacitu dobíjecích stanic nadále navyšovat. Zprovoznění nových dobíjecích míst tak jistě naši občané uvítají,“ dodal Jan Recman, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje.
Praha nyní hledá partnera pro realizaci projektu pro design chytrých nabíjecích lamp veřejného osvětlení. Lhůta pro kvalifikaci dodavatelů a podání žádostí o účast je stanovena do 15. 8. 2023 do 10 hodin. Přihlášky přijímá společnost Technologie hlavního města Prahy, a.s.
Rozhodně podle dřívějších informací hlavního města by do roku 2030 podle odhadu mohlo fungovat až 4500 dobíjecích bodů.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak se mění Praha – veřejná prostranství
To, jestli se ve městě cítíme dobře, zásadním způsobem souvisí s kvalitou jeho veřejného prostoru. Město a život v něm vnímáme a hodnotíme především podle charakteru ulic, náměstí, parků, nábřeží a dalších veřejně přístupných prostranství. Proto jsou klíčovým tématem pražského Metropolitního plánu také veřejná prostranství. Plán se soustředí na jejich ochranu a rozvoj nebo vymezuje nové v lokalitách, které teprve vznikají. Metropolitní plán zároveň podporuje lepší pěší prostupnost skrz zastavěná území i hezčí městské parky.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Budoucnost pražské magistrály. Plynulá doprava a kvalitní veřejný prostor!
Zkvalitnění severojižní magistrály v úseku mezi Vltavou a Hlavním nádražím v Praze je velkým tématem. Situace se ale posunula vpřed, poté co pražští radní v uplynulých dnech schválili trojici studií, které pomohou nastavit budoucí rozvoj lokality.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Poznávejte opuštěné, ale i jinak zajímavé domy v nové databázi!
Zajímá vás historie starých domů, chcete se dozvědět více o jejich architektuře a možná i nahlédnout do mnohdy pohnutých osudů jejich majitelů? Máme pro vás zajímavý tip! Poznejdomy.cz jsou nové webové stránky, kde najdete ty nejzajímavější objekty v České republice pěkně pohromadě!