1. 5. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová, Lázně Luhačovice
Obnovou prošel areál Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní v Lázních Luhačovice. Objekty na začátku minulého století navrhnul slovenský architekt Dušan Jurkovič. Veřejnost bude mít možnost si areál projít již na konci května a zároveň již nyní mohou navštívit expozici připomínající Jurkoviče, který se na podobě lázní velkou měrou podílel.
Stavby Dušana Jurkoviče vytvořené pro Luhačovice jsou charakteristické motivy regionální karpatské lidové tvorby s dekorativními principy secese a vlivy anglického umění prezentovaného hnutím Arts and Crafts. Vodoléčebný ústav vznikl přestavbou staršího domu. Tento hlavní objekt byl později doplněn Jurkovičem a dalšími architekty v ucelený areál lázeňských budov (Říční a sluneční lázně, Slatinné lázně, kotelna a prádelna).
Funkce objektu pro vodoléčebné lázeňské procedury nebyla nikdy změněna, byla zde používána obyčejná voda v nejrůznějších formách většinou k prokrvení a masáži svalů.
Rekonstrukce byla zahájena na konci března 2021 a hlavním cílem byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče. Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami u Vodoléčebného ústavu po rekonstrukci již nebude sloužit ke koupání, ale vzniká zde okrasný biotop.
Vodoléčebný ústav i Sluneční lázně jsou kulturní památkou. Kromě standardního návštěvnického využití by měl areál poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí pro dospělé i děti.
Celý areál bude také připomínat skladatele Leoše Janáčka, který v lázeňském městě často pobýval. Dominantou hlavní prohlídkové trasy v expozici ve Vodoléčebném ústavu je zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Nechybí zde ani části původního mlýna, na jehož místě byl Vodoléčebný ústav vystavěn. Druhé podlaží je věnováno právě Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě.
Areál zažil největší slávu v období první republiky, nyní má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic pro následující generace.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Dušan Jurkovič: Lidová tvorba v rukách génia
Dušan Samo Jurkovič byl slovenský architekt, návrhář nábytku a etnograf. V jeho tvorbě vidíme inspiraci lidovou architekturou a vůbec lidovými formami, k nimž měl blízko. Byl také výrazným představitelem secesní architektury a inspiraci hledal mimo jiné u anglického hnutí Arts and Crafts.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Před 10 lety vyhořela chata Libušín! Jak dnes vypadá perla Dušana Jurkoviče?
Je to už 10 let, konkrétně 3. března 2014, kdy téměř celá shořela slavná beskydská chata Libušín. Postavena byla v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Turistická chata sloužila především jako restaurace. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem areálu na Pustevnách, rozhodlo po požáru o obnově Libušína a stavba nové chaty začala v létě 2017. Rekonstrukce se ujala společnost Masák & Partner památky s.r.o. a znovuotevření se chata dočkala v polovině léta 2020.