Digitalizace stavebnictví pomůže odbourat současné problémy při realizaci projektu
České stavebnictví se v poslední době potýká s mnoha problémy. Mezi ně patří například nedostatek pracovní síly, dramatický růst cen materiálů a v neposlední řadě i zpožděné dodávky. Hrozí tak zpožďování výstavby oproti původním plánům a současně investoři musí počítat s vyššími náklady. Tyto problémy rozhodně neodezní během několika týdnů, je třeba se naučit s dostupnými zdroji pracovat šetrně a efektivně pomocí moderních technologií zaměřených na výstavbu a správu nemovitostí.
Aktuální průzkum Českého statistického úřadu potvrzuje, že 31 % podnikatelů uvedlo jako hlavní bariéru růstu stavební produkce chybějící zaměstnance a dalších 20 % (tj. nejvíce v historii zjišťování) nedostatek materiálu či zařízení. K tomu přidejme ceny materiálových vstupů, jejichž index vloni meziročně vzrostl o 10,9 %, ale reálně některé komodity dosáhly i dvojnásobku své ceny před pandemií. Jedná se tak o skutečně nelehkou situaci, s níž se stavební a developerské společnosti musejí denně potýkat.
Stavebnictví dlouhodobě patří k oborům, které nejvíce odolávají digitalizaci. Důsledkem jsou časté chyby a kolize během výstavby, s nimiž souvisí nízká produktivita práce, a naopak vyšší spotřeba materiálu. Nakonec až 30 % staveb vyjde dráž, než se původně plánovalo.
Kromě dlouhodobých problémů však stavební trh v současnosti zažívá atmosféru nejistoty ohledně dalšího vývoje cen a dostupnosti materiálů a výrobků. Většina dodavatelů přitom avizovala další zdražení.
Digitalizace odvětví jako významný pomocník v těžkých časech
V současné době je proto potřeba hledat jednoduchá a efektivní řešení, jak zvýšit produktivitu. Podle odborníků nastal čas na systémovou změnu celého odvětví a větší možnost digitalizace. To by do stavebnictví přineslo vysokou kvalitu dokončených staveb a úspora financí i času. Příkladem softwearu, který zjednoduší řízení celého projektu jak po finanční, tak personální stránce je například Navigo3. Jedná se o nástroj, který usnadní plánování a řízení projektů tím, že dohlíží na práci zaměstnanců, termíny i fakturaci. Díky němu lze řídit jak malé, tak rozsáhlé projekty. Software v současné době využívají projektanti, architekti, inženýři i designeři, a to jak u nás, tak v zahraničí.
„Systém je pro všechny firmy, které můžeme nazvat projektově orientované. Používají ho architekti, projektanti, grafická studia či webová studia. Máme i řadu realizačních firem. Většinou jsou to společnosti, které něco projektují, mají drahé zaměstnance a spoustu různorodých zakázek,“ říká Petr Humlíček, zakladatel systému Navigo3.
Navigo3 je kombinace softwaru a metodiky. Firmám dokáže poradit, jak se co nejefektivněji vypořádat s každodenním provozem. Systém je zaměřený především na projektově orientované firmy, kterým hlídá jak finance, tak kapacity a zároveň dovede i delegovat pravomoci mezi jednotlivými zaměstnanci.
„V softwaru jsou dvě důležité věci. Nastavení firmy a její organizace a také hlídání každé věci, která se ve firmě děje v době samostatného projektu. Každý projekt musí mít nějaký plán a podle toho se dají poté doporučit další nástroje, které umožní projekt lépe uřídit,“ říká Petr Humlíček.
Výhodou tohoto systému je také to, že už v průběhu zakázky dovede systém upozornit uživatele na to, že daná zakázka by nemusela dopadnout dobře.
Navigo3 je cloudový informační systém nabízený jako služba. Zákazník tedy platí měsíční poplatek za používání a nemusí řešit většinu pořizovacích a provozních nákladů. Například cenu hardware, připojení k internetu nebo náklady na administrátora.