Benátky už vědí, jak naloží s problematickým Calatravovým mostem
Italské Benátky se rozhodly k řešení dlouholetých problémů s moderním mostem, který navrhl významný světový architekt Santiago Calatrava. Most přes Canal Grande totiž dlouhodobě způsobuje problémy svým povrchem. Je totiž ze skla a lidé si často stěžuj na jeho kluzký povrch. Radnice chce proto všechny skleněné schody nahradit kamennými.
Nový moderní most pro pěší stojí v blízkosti vlakového nádraží. Funguje od roku 2008, jeho architekturu si mnozí chválí i přes to, že se jedná o moderní design. Stavba je citlivě zasazena do kontextu historického jádra. Most ale způsobuje i spoustu problémů, a to především svým skleněným povrchem. Při dešti či vlhku si lidé stěžují na to, že je most kluzký, ještě větší potíže chodcům i údržbě pak způsobuje zimní námraza.
Už v minulosti soud rozhodl, že slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné více jak 2 miliony korun za nevhodné řešení.
Město už zkoušelo různé protiskluzové úpravy, ovšem marně. V roce 2018 město dalo zhruba 4 miliony korun za to, že se sklo na schodech v těch nejnebezpečnějších úsecích nahradilo trachytem. Tato varianta se ukázala jako správná, a proto město trachytem osadí i zbylé části mostu.
Kvůli kluzkému povrchu konstrukce musely Benátky vyplatit tisícům zraněných turistů i místních odškodné zhruba 1,5 milionu korun. O odškodné radnici požádalo kolem 5000 lidí.
Calatravův most byl místním trnem v oku již v dobách svého vzniku. Nejen, že rozpočet na jeho stavbu se navýšil o dvojnásobek, ale nebyl ani bezbariérový, což se muselo později řešit přístavbou výtahu. Stavební zásah si pak vyžádaly i nadměrně vibrace.
Santiago Calatrava Valls je španělský architekt, inženýr a umělec. Patří mezi elitní světové návrháře. Za své dílo obdržel několik mezinárodních cen včetně Gold Medal of the Institution of Structural Engineers v Londýně. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří koncertní sál na Tenerife či Palau de les Arts ve Valencii.
Psali jsme také: