Dnes a zítra můžete navštívit jedinečná architektonická místa v Praze
Doprovodným programem odstartoval tento týden v Praze tradiční festival architektury Open House Praha. Hlavní program je ovšem probíhá o tomto víkendu. Letošní už 8. ročník je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by v lednu oslavil 150 let od narození. Při této příležitosti bude nejen zpřístupněn kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, ale další zajímavá díla.
Letošní program festivalu Open House Praha je věnovaný připomínce jubilea narození několika významných architektů působících v českých zemích. Jedním z nich je i slovinský architekt Jože Plečnik. Při této příležitosti se budou moci návštěvníci o víkendu podívat nejen do jeho nejslavnější pražské stavby – kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Umění Jožeho Plečnika je spojené s budováním demokratického státu v období První republiky. Jeho významné stavby a zásahy jsme zachytili i díky naší kameře v pořadu Skryté poklady architektury:
- Skryté poklady architektury - 64. díl - Úpravy zámeckého parku Lány
- Skryté poklady architektury - 43. díl - Pražský hrad – Sloupový sál
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 5. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Vázové schodiště a Lví síň
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 4. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Pracovna
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 3. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Bílá věž
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 2. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Impluvium a Zelený sloupový salon
- Skryté poklady architektury - 42. díl, část 1. - Byt T. G. Masaryka na Pražském hradě, Vstupní hala a prezidentský výtah
- Skryté poklady architektury - 35. díl - Masarykova vyhlídka, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 34. díl - Zahrada Na Baště, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 33. díl, část 1. - Zahrada Na Valech, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 32. díl - Rajská zahrada, Pražský hrad
- Skryté poklady architektury - 31. díl - Třetí nádvoří Pražského hradu
- Skryté poklady architektury - 30. díl - První nádvoří Pražského hradu
- Skryté poklady architektury - 7. díl - Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
- Architektura Jože Plečnika| Národní poklady II
Celkově se o víkendu se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů ve 13 městských částech. Mezi letošní novinky patří například libeňská sokolovna a blízký kostel sv. Vojtěcha v Libni, který je jednou z mála sakrálních památek postavenou v secesním stylu na našem území. Úplně poprvé se také zapojí EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, nedaleký klubový dům Autoklubu ČR nebo Palác Adria od architekta Pavla Janáka, jehož 140 let od narození si letos rovněž připomínáme. Poprvé bude také zpřístupněn kubistický dům Diamant nebo bývalý noblesní Hotel Gráf – dnes I. P. Pavlova 5, kde se lidé dostanou až na střešní terasu s nádhernými výhledy na město. Návštěvníci se také dozví více o připravovaném návrhu revitalizace usedlosti Cibulka nebo o novostavbě studentských kolejí The Fizz Prague v pražských Holešovicích. Speciální komentovanou prohlídku bude mít v sobotu 21. května v 11 hodin architekt projektu Pavel Hnilička.
„Neuplynul ani celý rok od posledního ročníku festivalu a nás těší, že se po dvou covidových letech, kdy jsme festival byli nuceni organizovat v náhradních termínech, s návštěvníky potkáme v našem oblíbeném, tradičním, jarním květnovém termínu, kdy nás jaro všechny táhne ven a láká za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek, 57 kulturních památek a bohatý doprovodný program i v souvislosti s výročími některých významných architektů,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Lidé budou moci nahlédnout i do historického objektu Vlašského špitálu na Malé Straně nebo prozkoumat technologické zázemí Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice, nepříliš známé technické stavby od architekta Karla Pragera. Zde se také o víkendu uskuteční výstava obrazů z umělecké sbírky Kojoon.
Pozornost festival zaměří letos také na Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který je představitelem tzv. české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplynulo 200 let.V programu jsou proto zastoupeny i některé z jeho realizací, například Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici.
Milovníky funkcionalismu pak potěší možnost nahlédnout do monumentální budovy Státního reformního reálného gymnázia v Dejvicích. Nově se otevře také několik objektů ve Zbraslavi a Komořanech jako bývalá prádelna, husův sbor, zvonárna či areál Českého hydrometeorologického ústavu.
Mohlo by vás zajímat: