„Jsem moc rád, že do Japonska odjíždí první zásilka dřevěné konstrukce přesně podle našeho interního harmonogramu a že národní pavilon postavíme převážně z českých materiálů. Cesta k získání stavebního povolení i výběru generálního dodavatele stavby nebyla vůbec snadná – japonským úřadům jsme museli dokládat testy pevnosti a další doplňující informace potvrzující deklarovanou pevnost dřevěných panelů a klíčových spojovacích prvků. Všechny překážky se nám nakonec ale podařilo úspěšně překonat a přesvědčit tamní úřady, že budova je dostatečně pevná, aby vydržela případná zemětřesení či silné tajfuny,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a doplňuje: „Jsme si vědomi toho, že náš pavilon je v mnoha aspektech inovativní, o to víc mě ale těší, že mohu oznámit, že bude první dřevostavbou svého druhu bez kovové konstrukce v Japonsku. Tam navíc zarezonoval natolik, že rozvířil veřejnou diskuzi k CLT dřevostavbám a jejich právní úpravě.“
Veškeré dřevěné části pavilonu se vyrábí ze smrkového dřeva ve třech výrobních závodech v Česku, na japonské Yumeshimě se budou kompletovat.
Z Česka nyní odjíždí prvních sedm z celkového počtu zhruba 50 kontejnerů. Další části pavilonu poputují v následujících týdnech. Z Čech kontejnery míří do největšího německého přístavu v Hamburku, odkud poplují zhruba 8-10 týdnů do japonské Ósaky.
„Český pavilon, jehož první část nyní míří do Japonska, vidím jako symbol cesty naší modernizace, otevřenosti světu a udržitelnosti vyjádřený v kombinaci moderních technologií s domácí tradicí, tedy klasickým stavebním materiálem, kterým je dřevo. Domy ze dřeva mají celou řadu výhod, využívají místní materiál, jejich výstavba je rychlejší a je až pětkrát méně energeticky náročná než zděná stavba. Navíc stromy vážou uhlík, který vážou stromy, zůstává pak uložený ve stavebním dřevě a nedostane se do ovzduší, což potřebujeme. Proto chceme dřevo více podporovat, a to nejen jako materiál pro rodinné domy, ale i pro větší, několikapatrové budovy, jak ukazuje právě český národní pavilon pro EXPO 2025,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
A jak se vyrábí nosná dřevěná konstrukce pavilonu? Vytěžená kulatina jde přes pilu, kde se připravují lamely, odtud míří do zpracovatelského závodu na BSH (lepené lamelové dřevo) nebo CLT (křížem vrstvené masivní dřevo), případně na prvky Novatop (žebrované panely, třívrstvé masivní desky). Části, které nejsou z výrobny připraveny přímo k osazení na stavbě, jdou do výrobní haly, kde se dále opracují, zakovají ocelové prvky a provedou se případné nátěry a další úkony, které jsou nezbytné před zabalením a expedicí na stavbu. Pokud je to nutné, sestaví se v hale i část stavby a poté se rozebere. Tento proces sestavení a následné demontáže se bude provádět například u složité střešní konstrukce českého národního pavilonu pro EXPO 2025, aby bylo zajištěno, že na stavbě vše bude sedět a půjde bez větších problémů smontovat.
O českém pavilonu na EXPO 2025
Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Národní pavilon pro EXPO 2025 bude mít podobu skleněné spirály
Český národní pavilon pro EXPO 2025 má jasné obrysy. Světová výstava se bude konat po dlouhých 55 letech opět v japonské Ósace. Vítězem architektonicko-designérské soutěže na návrh i obsah českého národního pavilonu je studio Apropos Architects se svou skleněnou spirálou. Finální architektonická podoba českého pavilonu bude známa nejpozději do konce dubna, kdy bude s vítězem podepsána smlouva o realizaci.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Česko zahájilo proces k získání stavebního povolení na národní pavilon pro EXPO 2025
Česko po několika měsících intenzivních příprav předložilo úřadu v Ósace Žádost o povolení dočasné stavby. Naše země je tak po Jižní Koreji druhou zemí, která tak učinila. Jedná se o klíčovou fázi příprav na Expo 2025.