Dominanta plzeňského pivovaru je v opravě
Plzeňský Prazdroj zahájil opravu památkově chráněné Jubilejní brány. Jedná se o historický vjezd do areálu postavený roku 1892. Brána je považována za hlavní symbol českého pivovarnictví. Restaurátoři by na ní měli pracovat do Vánoc.
Kámen poškozený erozí je náchylný k tvorbě černých krust ze zplodin městského provozu i povětrnostních vlivů, řekla mluvčí pivovaru Jitka Němečková. Poslední oprava brány, jejíž spodní část je ze štěnovické žuly a horní z hořického pískovce, proběhla před osmnácti lety.
Jak bude oprava probíhat?
Stavební firma zpevní kameny, odstraní vysprávky, vyčistí povrch brány včetně soch a udělá barevné retuše. „Po celou dobu rekonstrukce bude brána zakryta lešením, z ulice na ní bude nahozena síť s jejím vyobrazením. Vjezd do areálu bude zajištěn vždy jedním z oblouků, stejně tak bude fungovat jeden z vchodů pro pěší a pro návštěvníky kulturního programu,“ řekl Petr Tůma, který pečuje o historické dědictví pivovaru. Do 20. prosince se bráně vrátí autentická podoba.
Základní kámen brány byl položen 5. října 1892 při příležitosti padesátého výročí Měšťanského pivovaru v Plzni. Dokončena byla o rok později. Od roku 1926 je součástí dodnes používané ochranné známky piva Pilsner Urquell.
Autorem novorenesanční stavby je plzeňský stavitel a právovárečník Emanuel Klotz, který velkou část života působil ve vedení Měšťanského pivovaru. V Plzni postavil další ceněné objekty.
Kde se brána vzala?
Inspirací pro bránu byla Porta Gemina z chorvatské Puly, která je výjimečná dvěma oblouky; většina antických i pozdějších triumfálních oblouků má lichý počet vstupů. Vrchol brány tvoří kamenné sousoší nazvané Pivovarnictví, které symbolizuje sladovník s velkou vařečkou a dívka se srpem a chmelem, mezi nimi stojí na sudu malý král Gambrinus. Na okrajích stojí dva půllitry piva. Na bráně se střídají reliéfy klasů ječmene i šišek chmele a je tam rovněž znázorněn sladovnický znak.
nyv