Domy typu OKAL mohou způsobovat zdravotní komplikace
Státní zdravotní ústav upozorňuje na hit 70. let, montované dřevěné domy typu OKAL. Ty v sobě obsahují rakovinotvorný formaldehyd a azbestová vlákna. Jejich častým problémem je také značné plesnivění. Pokud tedy takový domek vlastníte, nebo ho chcete koupit, nechte ho raději nejprve překontrolovat odborníkem.
Formaldehyd se používal jako pojivo v dřevoštěpkových deskách a z nich se uvolňuje jako plyn. Z vnějšího pláště se pak mohou uvolňovat azbestová vlákna. Další komplikace může představovat i izolace umístěná mezi dřevoštěpkovou a azbestovou deskou. Ve staré budově se mohou vytvářet tepelné mosty, kde se sráží vlhkost a vzniká zde plíseň.
Podle odborníků je nejlepším postupem před koupí domku typu OKAL nechat změřit koncentrace formaldehydu v nejméně dvou místnostech. Aby hodnoty byly co nejpřesnější, doporučuje se udělat měření v přízemí a podkroví. Důležité je také v místnostech předem nevětrat. Důležitá je pro správné naměření také vnitřní pokojová teplota, ta by neměla klesnout pod hranici 20 stupňů Celsia.
Pokud se takový domek chystáte přestavovat, nezapomeňte na to, že pokud sem dáte nová těsnější okna, zamezíte tak přirozenému proudění vzduchu a v těsném prostoru se škodliviny budou jen hromadit. Pokud se zase chystáte měnit azbestové desky, které jsou považovány za nebezpečný stavební odpad, přivolejte na pomoc odbornou firmu. Původní dřevoštěpkové desky pak lze překrýt speciálními sádrokartonovými deskami, které dokážou aktivně formaldehyd pohlcovat.
Psali jsme také: