Domy ze šlehačky: Nahradí práci zedníků tiskárna?
Holandské město Eindhoven má být prvním městem na světě, které obyvatelům nabídne bydlení v domech vytištěných na 3D tiskárně. Cílem projektu je snížení stavebních nákladů a negativních vlivů na životní prostředí. Tento postup by také mohl vyřešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných zedníků v krajině.
Holandská stavební společnost Van Wijnen spolu s tamější univerzitou pracuje na komerčním projektu, jehož výsledkem má být pět obyvatelných domů vytvořených pomocí 3D tiskárny a technologie betonového tisku.
Nižší náklady a šetrné k životnímu prostředí
Metoda podle vývojářů sníží celkové náklady na stavbu a bude menší zátěží pro životní prostředí. To proto, že se má snížit množství použitého cementu, při jehož výrobě vzniká nemalé množství skleníkových plynů, jak poukazuje portál The Guardian.
Dýza připevněná k robotickému rameni tiskárny je řízena počítačem a vstřikuje a vrství speciální cementovou směs připomínající šlehačku do požadovaných tvarů bez použití forem. „A proto nikdy nepoužíváme víc cementu než je třeba“ říká manažer stavební společnosti Rudy van Gurp.
Tištěný cement
Tištěný cement je lépe tvarovatelný než tradiční beton, díky čemuž mohli dát domům futuristický vzhled. Domy připomínající velké balvany se tak víc hodí do zalesněného prostředí Bosrijku ve čtvrti Meerhoven nacházejícího se blízko místního letiště.
Projekt s názvem Milestone zahrnuje pět domů. První dům bude podle společnosti jednoposchoďový se třemi pokoji o výměře devadesát pět metrů čtverečních s dřevěnou střešní konstrukcí. Dokončení je v plánu na polovinu roku 2019. Zbylé čtyři domy budou víceposchoďové a betonová bude i střecha. Následovat má předání domů do rukou realitní kancláře. Zájem o dům týden po zveřejnění fotografií na webu společnosti projevilo dvacet kandidátů.
Vytiskněte si svůj dům
Van Gurp věří, že použití 3D tiskárny na výstavbu domů se do pěti let stane mainstreamem. „Lidé si budou moci navrhnout své vlastní domy a potom si je i vytisknout. Budou si je moci přizpůsobit vlastnímu vkusu,“ vysvětluje. Díky tomuto způsobu výstavby domů bude jednodušší do stěn například nainstalovat snímače na ovládání světla, tepla nebo bezpečnosti. Domy tak budou flexibilnější pro koncept smart bydlení. V budoucnosti by měl být vyřešen i problém různých barev betonové směsi.
Předpovídá, že v roce 2019 bude v Holandsku zhruba pět procent domů vyrobených betonovou tiskárnou. Argumentuje i tím, že v porovnání s klasickou výstavbou jde o lacinější alternativu a že v krajině chybí kvalifikovaní zedníci. Když už se objeví, jejich služby jsou čím dál dražší.
nyv