Odborná porota vybrala z celkem 44 doručených přihlášek 10 týmů, které se stanou účastníky soutěže. Zájem o účast v soutěži projevily věhlasné týmy složené z často velmi renomovaných architektů, urbanistů, krajinářských architektů a dopravních inženýrů z Evropy, Ameriky i Asie.
Po celodenním rozhodování porota vybrala pro účast v soutěži těchto deset týmů:
- A69 – architekti (ČR)
- Benthem Crouwel International (NL)
- Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)
- Chybik+Kristof Associated Architects + Thornton Tomasetti + Marko and Placemakers (ČR)
- MLA+ (NL)
- MVRDV (NL)
- OMA – Office for Metropolitan Architecture (NL)
- Pavel Hnilička Architects+Planners (ČR) + Baumschlager Eberle Architects (A)
- Pelčák a partner architekti (ČR) + Thomas Müller Ivan Reimann, Gesellschaft von Architekten (D)
- Snøhetta – Studio Innsbruck (A)
„Důležitým kritériem při posuzování přihlášek byla kvalita referenčních projektů představených v portfoliu, kterými týmy prokazovaly své zkušenosti s obdobným úkolem, tedy návrhem dostavby v již založené urbanistické struktuře. Porota posuzovala i složení týmů a popis profesního přístupu k dostavbě 4. kvadrantu,“ uvedl předseda poroty Kees Christiaanse, nizozemský urbanista a zakladatel kanceláře KCAP.
„Považujeme za skvělé, že porota po dlouhém jednání vybrala jak nejlepší evropské kontextuální architekty, tak i současnou českou architektonickou špičku složenou z uznávaných matadorů i mladých talentů. Věříme, že tento výběr přinese architektonicky kvalitní řešení samotných budov i navazujícího veřejného prostoru,“ doplnil Petr Palička, ředitel Penta Real Estate a současně jednatel společnosti Fourth Quadrant.
Mezinárodní soutěž proběhne formou takzvaného soutěžního workshopu. Jeho cílem je vytvořit novou podobu a architektonické a urbanistické řešení severozápadní části Vítězného náměstí. Počítá se s tím, že v lokalitě by mělo vzniknout až 100 000 m2 ploch pro občanskou vybavenost, byty a administrativní funkci. Soutěžní workshop navazuje na vítězný návrh revitalizace Vítězného náměstí od studia Pavel Hnilička Architects and Planners z roku 2018 a na koncepci revitalizace kampusu Dejvice, jejímž zpracováním IPR v roce 2020 pověřil ateliér MCA. Zadání ovšem respektuje původní urbanistický koncept Antonína Engela.
„Mám radost, že jsme se za čtyři roky posunuli od interních soutěží developerů za zavřenými dveřmi k otevřenému dialogu. Výbornou zkušenost máme ze soutěže Florenc 21, kdy se podařilo najít společnou řeč mezi veřejným a soukromým zájmem. U 4. kvadrantu, investoři hned na začátku oslovili město a chtěli na hledání architektonického řešení spolupracovat. Engelovy Dejvice byly nejambicióznějším urbanistickým počinem celé generace a dodnes tvoří hlavní kouzlo této populární čtvrti. Jsem přesvědčen, že se nám společně s investory podaří jej zachovat a zároveň harmonicky rozvinout dál. Výběr respektovaných architektonických ateliérů k tomu jednoznačně směřuje,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.
Vybraní účastníci by se měli sejít koncem října v Praze, aby se zde seznámili s řešením území. Soutěžní návrhy následně týmy představí v únoru 2023. Poté proběhne třetí soutěžní workshop a výsledný návrh dostavby bychom měli znát zhruba v červnu příštího roku.
Soutěž pořádá společnost Fourth Quadrant ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT), hlavním městem Praha, městskou částí Praha 6 a IPR Praha.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Okolí Dejvické v Praze bude kompletně dostaveno
Vítězné náměstí v Praze se dočká revitalizace. Město Praha se totiž zapojí do přípravy architektonické soutěže na poslední nedostavěnou část této lokality. Území je vymezené ulicemi Evropská, Šolínova a Jugoslávských partyzánů. Mezinárodní soutěž proběhne formou tzv. soutěžního workshopu. Cílem je navázat na původní Engelův návrh, který vznikl již před 100 lety.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Okolí Dejvické v Praze bude kompletně dostaveno
Vítězné náměstí v Praze se dočká revitalizace. Město Praha se totiž zapojí do přípravy architektonické soutěže na poslední nedostavěnou část této lokality. Území je vymezené ulicemi Evropská, Šolínova a Jugoslávských partyzánů. Mezinárodní soutěž proběhne formou tzv. soutěžního workshopu. Cílem je navázat na původní Engelův návrh, který vznikl již před 100 lety.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
O budoucí podobě Vítězného náměstí rozhodne mezinárodní workshop
Podoba dostavby severozápadní části Vítězného náměstí v Praze 6 vzejde z mezinárodního soutěžního workshopu. Vítězný návrh by měl být znám v červnu 2023. Podmínky workshopu schválili pražští radní. Cílem je navázat na původní Engelův návrh, který vznikl již před 100 lety.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Boris Redčenkov (A69 - architekti)
Boris Redčenkov je český architekt, vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v ateliéru Prof. Ladislava Lábuse. Od roku 2013 vede vlastní ateliér na FA ČVUT. V roce 2019 byl jmenován docentem. Jeho jméno je spojováno především s ateliérem A69. Původně ATELIER 69 - ARCHITEKTI založil v roce 1994 společně s kolegou Prokopem Tomáškem. V roce 1997 se stal partnerem také Jaroslav Wertig. V roce 2003 se ATELIER 69 - ARCHITEKTI transformoval na A69 - architekti s.r.o.. Boris Redčenkov je mimo jiné autorem urbanistického konceptu Smíchov City.