Na přípravu projektu mají zaměstnanci Casua, kteří jsou zapojeni do projektu, 195 dnů.
„Jsem velmi rád, že náš tým dostal důvěru a samozřejmě je to pro nás velká výzva navrhnout novou moderní fakultní nemocnici. Před více než deseti lety jsme se podíleli na dostavbě letiště v Bratislavě. Toto je další projekt občanské vybavenosti, na kterém budeme pracovat díky našemu skvělému týmu,” uvedl Oleg Haman, executive manager CASUA.
„Součástí projektu bude i tzv. BIM, což je informační model budovy, kde jsou zaznamenány veškeré podstatné informace od použití materiálů uvnitř budovy přes elektrické rozvody a pojistky. Usnadňuje to práci jak samotným stavitelům budovy, tak následně uživatelům. U budovy, jako je nemocnice je takový model už v podstatě nutností,” říká Aleš Poděbrad, executive manager CASUA.
Podle slovenských médií předložila FNT úřadům záměr modernizace a dostavby areálu. Podstatou je výstavba ve stylu monobloku s kapacitou 558 lůžek. Monoblok by se měl skládat z tří osmipodlažních pavilonů, v kterých bude 10 klinik a 18 oddělení. Mezi pavilony bude administrativní budova s dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím. Záměr počítá i s heliportem a parkovacím domem.
Atelér CASUA má za sebou dlouhou řadu úspěšných projektů a realizací v oblasti urbanismu, územního plánování, bytové a občanské výstavby. Další nemocniční počin se týká Zlína. Je to urbanistická studie nemocnice Tomáše Bati.
„Naším úkolem bylo vymyslet, co by se s prostorem stalo, kdyby byla postavena nová nemocnice na jiném místě. Zjišťovali jsme, jaké má pozemek limity a k čemu se hodí. To byl úkol celé urbanistické studie,“ říká Haman.
Byl tedy vytvořen projekt, který navazuje na stávající architekturu, ale je také progresivní.
„Udělali jsme analýzu toho, co necháme stát, což je objekt polikliniky, historické domy a také jsme některé lůžkové pavilony zanechali a přeměnili je na obytné domy. Myslíme si, že v takto krásném místě je bydlení potřeba. S krajinnými architekty jsme pak navrhli park. Jeden objekt jsme také vytáhli do výšky a nazvali ho Emil Zátopek Tower. Emil Zátopek totiž svůj první závod běžel právě ve Zlíně,“ říká Haman.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Oleg Haman
Architekt Oleg Haman (1960) vystudoval Fakultu architektury na ČVUT, obor urbanismus a územní plánování v ateliéru u profesora Jindřicha Krise. Svou vlastní kariéru začal v průběhu 80. let u Karla Pragera, kde pracoval do roku 1990. V té době také absolvoval postgraduální studium na Univerzitě Karlově, které ovšem nedokončil. Je jednatelem architektonického ateliéru CASUA a předsedou Obce architektů.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Architektonická a projekční kancelář Casua
Kancelář CASUA vznikla ze spolupráce českého architekta Olega Hamana a stavebního inženýra Aleše Poděbrada. „Společně jsme projekty brali jako výzvu. Chtěli jsme si zkusit něco, co jsme ještě nedělali,“ říká Aleš Poděbrad. Praxe ateliéru je charakteristická hledáním inovativních a environmentálně šetrných řešení.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Urbanistická studie areálu Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně od kanceláře Casua
Společnost CASUA je architektonická a projektová kancelář, která byla založena v roce 1991 stavebním inženýrem Alešem Poděbradem a architektem Olegem Hamanem. Letos tedy kancelář slaví kulaté 30leté výročí. Původním záměrem bylo vybudovat ateliér založený na spolupráci architektů a stavebních inženýrů. Cíl se podařilo splnit a dnes společnost tvoří velký tým čítající více jak 70 zkušených i mladých ambiciózních architektů a stavebních inženýrů pracujících na velkých projektech.