Dům v odlehlé části Krkonoš vystihuje spojení člověka s přírodou
O architektonický návrh dřevostavby se postaral držitel ceny Architekt roku 2020 Zdeněk Fránek. Stavba se nachází na samotě v odlehlé části Krkonoš vzdálené od civilizace. Základní tvar domu vychází ze starého objektu, který na pozemku kdysi stával. Architekt se snažil zachytit souznění funkcí a podstaty přírodního člověka.
Dřevostavba s železobetonovými základy je usazena do svahu, fasádu tvoří celistvý plášť z modřínových latí, interiér pak Fránek navrhl čistě bílý. Dominantou jsou prosklené stěny, které zaplňují celou výšku místností a zároveň slouží jako oko do krajiny. Majitelé tak mají zajištěný neustálý výhled do daleké krajiny.
Stavbu tvoří jeden objekt téměř kopírující stavební půdorys zdemolovaného domu. Dům je posazen do svažitého terénu tak, že 1. podzemní podlaží je ze severovýchodní strany zcela pod terénem. Hlavní vstup je umístěn v 1. nadzemním podlaží, a to ze severovýchodní strany objektu. Tady se také nachází hlavní obytná část, jako obývák s kuchyní a jednou ložnicí s hygienickým zázemím a pracovnou. Vstup do budovy je též možný v podzemním podlaží z jihozápadní strany. V podzemním podlaží jsou zbývající 3 ložnice s hygienickým zázemím, prádelna a technická místnost. Podkroví slouží majiteli jako knihovna a meditační místnost. Jednotlivá podlaží jsou propojena točitým schodištěm.
Objekt je tradičně zděný, celý včetně střechy obložen modřínovými latěmi. Okna jsou taktéž z modřínu, z exteriéru bezrámová s přelepeným sklem.
Psali jsme také:
Neratovice budou mít vlastní kostel. O návrh církevní stavby se postaral architekt Zdeněk Fránek
Pražská botanická zahrada bude mít nový vstup, od Fránek Architects
Podívejte se:
TV Architect představuje: Zdeněk Fránek, Fránek Architects
Osobnosti současné architektury - Zdeněk Fránek