7. 3. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Česko-britská architektka Eva Jiřičná (* 3. března 1939 Zlín) oslavila v uplynulých dnech narozeniny. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších osobností soudobé evropské architektury. Během své kariéry pracovala pro pojišťovnu Lloyd, lorda Rothschilda i Václava Havla. Hlavním rysem její práce je elegantní vzhled za využití skla a oceli. Její jméno figuruje v prestižních publikacích designu 20. století spolu s legendami jako Le Corbusier, Frank Lloyd Wright či Miese van der Rohe.
Eva Jiřičná se narodila ve Zlíně v rodině architekta, který pracoval například pro Tomáše Baťu. V Praze vystudovala architekturu na ČVUT a následně AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Po studiu, na počátku srpna 1968, odjela na stáž do Londýna, po srpnových událostech se její návrat však stal nežádoucím. Začala proto pracovat v tamních architektonických ateliérech.
V zahraničí spolupracovala s významnými architekty. V roce 1984 v Londýně založila atelier Eva Jiricna Architects Limited. Domů, do tehdejšího Československa, se Eva Jiřičná poprvé vrátila až po revoluci v roce 1990.
Projekty architektky najdeme po celém světě. Její designérské prodejny jsou na prestižních ulicích Londýna či New Yorku. Pracovala pro značky jako Hugo Boss či Kenzo a také pro mnoho významných kaváren a restaurací.
Navrhuje luxusní hotely, soukromé byty i mosty. Jejími klienty jsou šlechtici i úspěšní byznysmeni. Je držitelkou mnoha významných ocenění, mimo jiné dostala od britské královny Řád britského impéria. Je členkou Královské akademie umění a Amerického institutu architektů, má čestné doktoráty několika univerzit.
V České republice patří mezi její významná díla například Oranžerie u Jeleního příkopu v areálu Pražského hradu, interiéry Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží či kavárna Černá labuť nad obchodním domem Bílá labuť. Pro rodný Zlín vytvořila Kongresové centrum, Univerzitní centrum a Fakultu humanitních studií Univerzity Tomáše Bati.
V současnosti vede Eva Jiřičná dva ateliéry. V České republice je to studio AI Design, které založila společně s architektem Petrem Vágnerem.
O mnohých aktuálních projektech ateliéru AI Design vás pravidelně informujeme v našich pořadech. Patří mezi ně Skyscraper, tedy proměna ostravského věžáku z 60. let. Rekonstrukce severního křídla pardubického zámku, kde bude dominantou designový skleněný prvek právě od Evy Jiřičné či přístavba Nového kulturního centra ve Frýdku Místku.
TV Architect měla několikrát možnost s paní architektkou Evou Jiřičnou spolupracovat.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nad Plzní vyroste dílo světoznámé architektky, poslouží nemocným
Český národní registr dárců dřeně vybuduje nad Hematologicko-onkologickým oddělením Fakultní nemocnice v Plzni novou nástavbu. Stavba bude mít název Hospital Extension nebo také Obláček snů nad Plzní.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Rozhovor: Petr Vágner o projektech ostravského mrakodrapu, pardubického zámku a dalších...
Architekt Petr Vágner spolupracuje s Evou Jiřičnou již od studií na vysoké škole. V rámci stáže působil v její architektonické kanceláři v Londýně. Poté, co se jejich spolupráce osvědčila, společně založili architektonickou kancelář AI DESIGN v Praze, kde za více jak 22 let vzniklo na 200 projektů a realizací. O mnohých z nich vás pravidelně informujeme v našich pořadech, tentokrát jsme se společně s architektem Petrem Vágnerem zaměřili na mimopražské projekty.
Mohlo by vás zajímat
Eva Jiřičná: Pohled na rekonstrukce historických a kulturně chráněných budov
TV Architect na Summitu architektury a rozvoje: Kam kráčí architektura a stavební rozvoj
Jak se vyvíjí současná architektura u nás a ve světě? Nejen na tuto otázku odpovídali přední světoví i čeští architekti na jarním Summitu architektury a rozvoje, který se konal v pražském Obecním domě. Konferenci o stavebním rozvoji pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), jež do hlavního města přivedlo takové velikány architektury, jako je například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie), Peter Gero (Německo), Ed Clark (Velká Británie) nebo česká architektka, která se svými stavbami proslavila i v Londýně - Eva Jiřičná. Domácí scénu reprezentovali děkan FA ČVUT Ladislav Lábus a členové SAR Josef Pleskot, Pavel Hnilička nebo Zdeněk Fránek.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží
Společnost Central Group v čele se svým zakladatelem a šéfem Dušanem Kunovským představila projekt Centrum Nového Žižkova architektky Evy Jiřičné. Ten by měl v budoucnu nahradit zastaralou a nefunkční budovu s telekomunikační věží, která stojí na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského na pražském Žižkově. Předpokládané náklady na výstavbu projektu se pohybují v částce šest miliard korun.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Petr Vágner (AI - DESIGN)
Architekt Petr Vágner (50) spolupracuje s Evou Jiřičnou od studií na vysoké škole. Nejdříve byl na stáži v její architektonické kanceláři v Londýně. Po jejím skončení jejich spolupráce neustala. Společně založili kancelář AI – DESIGN v Praze, kde vzniklo na 200 projektů, mezi nejnovější patří Vzdělávací komplex Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně či pražské projekty Novomlýnská brána Revoluční, Centrum Nového Žižkova či Sky Barrandov.