20. 2. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Kromě modernizace čeká expozici i rozšíření. Architekti z ateliéru RSAA se tak zaměří na obnovu tzv. Gotického sklepa a navrhli také úpravu veřejného prostoru. Dosavadní podoba expozice již neodpovídá současným trendům ve výstavnictví - v budoucnu se má stát vstupní výstavou Vyšehradu.
Zástupci NKP Vyšehrad se s ohledem na důležitost památky rozhodli najít nové řešení prostřednictvím kreativní architektonické soutěže. Cílem bylo vytvořit expozici, která by měla populárně naučnou formou a zábavnou formou seznámila veřejnost všech věkových kategorií i národností s bohatou historií Vyšehradu. „Naší ambicí je stávající expozici nejen obměnit ve stávajícím omezeném sklepním prostoru, ale také rozšířit v mezích svého nejbližšího okolí, objektů a prostoru bývalé knížecí a královské akropole. Může tak vzniknout jedinečná expozice, soustava prostorů, přecházející z interiéru do exteriéru. Expozice, která návštěvníky poutavou formou seznámí se stavebně-historickým vývojem Vyšehradu, jenž stojí poněkud ve stínu všeobecně známých pověstí a legend. Naší ambicí je odpoutat se od zažitých představ a nabídnout opravdový příběh Vyšehradu, který je vrstevnatější, než se na první pohled zdá,“ říká k záměru ředitel NKP Vyšehrad Petr Kučera.
Vítězný návrh uspěl díky citlivému a atraktivnímu pojetí expozic i díky navrhovaným úpravám venkovního prostoru. Ateliér RSAA je jedním z nejvíce respektovaných ateliérů, který má na kontě již několik oceňovaných expozic. Do prostoru Gotického sklepa architekti umístili historickou část expozice, v objektu galerie je pak expozice věnována fenoménu legend jako nástroji formování společnosti. Expozice jsou prakticky koncipovány tak, aby mohly fungovat nezávisle na sobě jak z provozního, tak obsahového hlediska. Zajímavé je například řešení, kdy vysoké nástavby expozičních stolů plní funkci úvodních panelů a dělí celou expozici do jednotlivých obsahových úseků.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Novou stálou expozici o dějinách designu otevřelo Uměleckoprůmyslové muzeum
Nová expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze představuje v šesti tematicky rozdělených sálech plastický a živý obraz evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století. Vystaveno je více než 1300 předmětů ze sbírky UPM, která čítá celkem půl miliónu exponátů.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak se bydlí v Praze? Nová výstava ukáže, jak jsou lidé spokojeni
Nová výstava Praha zítra? Domy a byty bude už dnes zahájena vernisáží v prostorách CAMPu. Kromě aktuálních dat ze Sčítání 2021 a poznatků ze studií IPR Praha představí také pohledy do nejrůznějších pražských obydlí, především pak díky zajímavým fotografiím od Vojtěcha Veškrny.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Výstava LOOS AND PILSEN, která putuje po světových metropolí je aktuálně k vidění v Plzeňském domě v Bruselu
Již druhým rokem putuje výstava LOOS AND PILSEN po světových metropolích. Navštívila Tel Aviv, New York, Vídeň, Paříž, Tokio a Mnichov a doputovala nyní i do Bruselu, kde je k vidění v Plzeňském domě. Tato speciální výstava vznikla v roce 2020 u příležitosti výročí 150 let od narození A. Loose ve spolupráci Českých center, Západočeské galerie a za podpory města Plzně a Plzeň-TURISMUS. Adolf Loos je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. V Plzni za sebou zanechal několik významných prací. Podle odborníků jsou plzeňské Loosovy interiéry jedním z největších architektonických skvostů západočeského města.