Friedensreich Hundertwasser: Rovná linie je ďáblovým nástrojem
Za nedlouho uplyne devadesát let od narození Friedensreicha Hundertwassera. Tento malíř a architekt se proslavil svou nechutí k rovným liniím a stopy jeho tvorby lze vidět mimo jiné v Německu i Rakousku.
Jeho stavby oplývají pestrostí, barevností a nepravidelností, nesmějí na nich chybět věžičky, kupole, mozaiky, keramické prvky, nepravidelně rozházená okna různých velikostí a rozmanité střechy. Friedensreich Hundertwasser, od jehož narození uplyne 15. prosince devadesát let, se ale nejprve proslavil pestrobarevnými obrazy, ve kterých spojoval abstraktní a konkrétní prvky v dekorativní celek s ústředním motivem spirály. Jako architekt byl známý tím, že absolutně odmítal rovnou linii.
Vlastní styl
Inspirován vídeňskou secesí, Gustavem Klimtem a Egonem Schielem, vytvořil si tento akční umělec a světový aktivista svůj jedinečný „Hundertwasser-Stil“. Na základě jeho vizí bylo postaveno na dvě stovky staveb hlavně v Rakousku a v Německu. Z jeho architektonického díla vyniká komplex obytných domů ve Vídni, které se pro svou pestrost a nekonvenčnost staly jedním z turistických magnetů Vídně.
Vlastním jménem Friedrich Stowasser tvrdil, že posláním umělce je zlepšit svět a udělat jej hezčím. Rovnou linii nazýval "ďáblovým nástrojem" a argumentoval, že v přírodě nic takového neexistuje. Hundertwasser, "odstraňovač architektonické šedi," zemřel 19. února 2000 na palubě lodi Queen Elizabeth 2, kterou se vracel z Nového Zélandu.
nyv
zdroj: archiweb.cz