Funkcionalistický nábytek v bytě manželů Herdanových se dočká obnovy
Unikátní vestavěný funkcionalistický nábytek se zachoval v někdejším bytě na brněnských Hlinkách. Interiér, který byl náhodně objeven před dvěma lety momentálně zkoumají restaurátoři a připravují plán jeho obnovy. Analyzují například druhy použitého dřeva. Zatím objevili ořech, javor, dub, ale také třeba finskou břízu, palisandr a další vzácná dřeva.
Dům na Hlinkách vlastnil za první republiky židovský obchodník Eugen Teltscher se svou ženou Elsou. Jejich dcera Johanna se v roce 1933 provdala za Richarda Herdana, inženýra a vedoucího exportního oddělení firmy Škodovy závody pro Jižní Ameriku. Otec nevěsty zřejmě nechal byt nově zařídit a daroval jej novomanželům. Herdanovi se v roce 1938 odstěhovali za prací do firemní pobočky v zahraničí, unikli tak holokaustu. Teltscher pak byt krátce pronajímal, poté dům zabavili nacisté a majitelé zahynuli v koncentračních táborech. Po válce v bytě žili nájemníci, vestavěný nábytek a celkovou dispozici bytu ponechali téměř beze změn. Kompletní přestavbu prodělala jen kuchyně a koupelna. Zmizela také většina dobového mobiliáře. Byt se tak po opravě zřejmě dovybaví předměty z depozitářů brněnských muzeí a galerií.
Interiér byl v nedávné době objeven díky velké náhodě a stal se tak hlavním hybatelem obnovy naprosto výjimečného bytu manželů Herdanových, který zůstal téměř neporušen.
Restaurátoři nyní určují, o jaké druhy exotických dřevin se jedná. Při detailním zkoumání jednotlivých prvků je vidět, že i lidé z vyšších vrstev někdy volili efektní, ale přitom levnější řešení. Například vzor na obložení v jedné místnosti imituje luxusnější dřevo.
V interiéru je spusta technických řešení a zajímavých materiálů. Podle odborníků se jedná o vzácnou ukázku dobové kultury bydlení, ale také nábytkářství v Brně.
Kromě restaurování nábytku je v plánu také oprava bytu. Projekt na stavební práce připravuje architekt Jindřich Škrabal, začít by se mohlo na podzim.
Mohlo by vás zajímat: