Harrachov má dvě nové kulturní památky
Harrachovská sklárna na Jablonecku je nejstarší fungující v Česku a Evropě. Dvě části z jejího areálu nově patří mezi kulturní památky. Jde o kapli sv. Alžběty a relikt stoupy na drcení křemene a hlíny. Harrachovská sklárna patří v Libereckém kraji k oblíbeným turistickým cílům.
Sklárna v Novém Světě v Harrachově v Libereckém kraji je nejstarší fungující sklárna na světě. V provozu je od roku 1712. Mezi památky patří část areálu už od roku 1991. Konkrétně jde o autenticky dochované části, což je někdejší panský dům, vzorkovna skla a brusírna. Ta byla před osmi lety zařazena mezi národní kulturní památky. Nově na seznam přibyly další dvě části areálu. Jednou je kaple sv. Alžběty postavená v historizujícím neogotickém stylu v letech 1898 až 1902, druhou pak relikt stoupy.
Autorem kaple mohl být podle dochovaných informací významnější architekt, který zřejmě spolupracoval i na dalších stavbách ve spolupráci s hrabětem Janem Harrachem. Dominantami kaple jsou zrcadlový oltář a skleněný zvon zavěšený v malé věži.
Relikt stoupy na drcení křemene a hlíny se nachází v těsné blízkosti sklárny v minulosti zajišťoval surovinu pro sklářský kmen a pánve. Dochovalo se i torzo vybavení jako je dřevěná hřídel či kovové transmise.
Harrachovská sklárna patří v Libereckém kraji k oblíbeným turistickým cílům. Ročně ji před pandemií navštívilo až 70.000 lidí. Podnik vyrábí luxusní nápojové a užitkové sklo a křišťálové lustry. V areálu najdeme také sklářské muzeum a prodejnu, výtvarnou dílnu, minipivovar, pivní lázně, hotel a restauraci.
Mohlo by vás zajímat:
- Chátrající skvosty - 6. díl - Sklárna Elias Palme
- Tuzemské národní kulturní památky se rozrostly o soubor Broumovská skupina kostelů
- Pražská sportovní architektura se dostala na seznam Národního památkového ústavu