Historická památka nádraží Vyšehrad nezmění majitele, cena za ni je vysoká
Praha nekoupí chátrající nádraží Vyšehrad. Důvodem je vysoká cena, kterou požaduje vlastník nemovitosti. Městská část se delší dobu snaží dostat nemovitost pod svou správu.
Současná magistrátní koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu se snaží odkoupit památkově chráněné budovy na základě svého programovém prohlášení. Podle Jana Chabra, radního pro majetek však město nemůže cenově konkurovat soukromému investorovi, který počítá s výnosem z navazujícího projektu.
K dohodě nedochází
„Pro nás je ta cena příliš vysoká,“ shrnul radní. „S Prahou 2 jsme vedli jednání v rámci pracovní skupiny, kde jsme se zamýšleli nad budoucností nádraží. Máme připravenu i variantu, co by tam Praha chtěla mít, ale v současné chvíli se s vlastníkem bohužel neblížíme k dohodě, která by byla obhajitelná z pohledu veřejných financí,“ řekl dále.
Radnice Prahy 2 v minulosti uvedla, že by v nádražní budově, respektive v přístavbě, která by vznikla, ráda umístila Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Městská část se dlouhodobě snaží objekt dostat pod svou správu.
Podle místostarosty Prahy 2 Václava Vondráška městská část sama bez intervence magistrátu stavbu nezakoupí. „Je zde nebezpečí, že se prodej soukromému vlastníku bude protahovat natolik, že památkově chráněná budova ještě více utrpí. Praha 2 má obavu, že ani pro soukromého vlastníka není návratnost investice natolik relevantní, aby v prvé řadě vložil prostředky do opravy historické budovy. Právě to ale po něm bude městská část požadovat,“ dodal.
Stavba nových domů
Nádraží přestalo sloužit svému účelu kolem roku 1960 a jeho obnovu neumožňují současné normy, kdy stanice nesmí být v oblouku. V okolí nádraží byla plánována stavba nových domů, o jejich případné stavbě však nebylo dosud rozhodnuto.
Problémem, který v současnosti brání rekonstrukci, je především nezájem soukromého vlastníka o budoucnost budovy. Město se proto snaží objekt odkoupit. Podle zastupitele Prahy 2 Jaroslava Němce je teď nejdůležitější samotná záchrana budovy, zároveň se ale hovoří i o možném budoucím využití. „Jako nádraží to fungovat nebude. Podle naší představy by to mohlo sloužit pro společenské a kulturní užití,“ řekl pro Echo24 Němec.
O záchranu historické památky se snaží také Petiční výbor za záchranu nádraží Vyšehrad. Této výbor vytvořil petici na záchranu vyšehradského nádraží.
nyv
Psali jsme také:
Nádraží, paláce a vily aneb chátrající skvosty na území hlavního města