ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Historické budovy Historie zimních staveb: Od iglú po moderní horské chaty

Historie zimních staveb: Od iglú po moderní horské chaty

Historie zimních staveb: Od iglú po moderní horské chaty
6. 12. 2024 / Autor: Václav Stašek

Zimní období bylo vždy výzvou pro architekty i obyvatele chladných oblastí. Jak si lidé v průběhu historie poradili s nástrahami zimy a sněhu? Od tradičních iglú na dalekém severu až po moderní horské chaty, architektura v zimě odráží nejen vynalézavost, ale i soužití s přírodou. V tomto článku se podíváme na  vývoj zimních staveb, které nás mohou inspirovat i dnes.

1. Iglú: Ikona přežití v arktických podmínkách
Když se řekne zimní stavba, mnoha lidem se vybaví iglú. Tento typický obydlí Inuitů je mistrovským dílem jednoduchosti a funkčnosti. Iglú bylo tradičně stavěno ze sněhových bloků, které díky svým izolačním vlastnostem dokázaly udržet teplotu uvnitř kolem 0 °C, i když venku panovaly mrazy až -40 °C.

Stavba iglú nebyla pouze otázkou přežití – byla také příkladem hlubokého respektu k přírodě. Materiál byl vždy dostupný, snadno recyklovatelný a stavba samotná se dokončila během několika hodin. Moderní architekti se dnes inspirují těmito principy, zejména v oblasti udržitelnosti a rychlosti výstavby.

2. Alpy a horské chaty: Tradiční elegance vs. moderní design
V Alpách se zimní architektura vyvíjela z čistě praktického hlediska – ochrana před mrazem, větrem a sněhem. Tradiční horské chaty byly budovány z kamene a dřeva, s nízkými střechami, které bránily nahromadění sněhu. Silné zdi poskytovaly izolaci a interiéry byly často zařízeny jednoduše, ale účelně.

S rozvojem zimního turismu se horské chaty staly symbolem luxusu a designu. Moderní horské chaty kombinují sklo, beton a kov, aby nabídly nejen pohodlí, ale i dechberoucí výhledy na zasněžené vrcholky. Energetická účinnost zůstává důležitým tématem – mnoho současných chat je vybaveno solárními panely nebo geotermálním vytápěním.

3. Skandinávský minimalismus a hygge v zimě
Zimní stavby ve Skandinávii vždy odrážely důraz na funkčnost a pohodlí. Dřevěné domy s velkými okny umožňovaly maximalizovat přirozené světlo, které je během zimních měsíců nedostatkovým zbožím. Typická architektura také zahrnovala krby nebo kamna, jež se staly centrálním bodem domova.

Koncept „hygge“, tedy vytvoření příjemné a útulné atmosféry, se stal celosvětově populárním. Moderní skandinávská zimní architektura proto kombinuje minimalistický design s teplem přírodních materiálů, jako je dřevo nebo vlna, čímž vytváří harmonické prostředí.

4. Zimní festivaly a ledové hotely: Architektura jako umění
Zimní stavby nejsou pouze o funkčnosti – mohou být i uměním. Ledové hotely, jako je slavný ICEHOTEL ve švédském Jukkasjärvi, kombinují dočasnou architekturu s uměleckými prvky. Každý rok jsou stavby vytvořeny z ledu a sněhu, přičemž design se liší podle umělců, kteří na nich pracují.

Zimní festivaly, například slavný Harbin Ice and Snow Festival v Číně, představují úžasné ledové sochy a stavby, které fascinují miliony návštěvníků. Tyto stavby, byť dočasné, ukazují, jak lze spojit tradici a inovaci v zimní architektuře.


Historie zimních staveb nám ukazuje, že architektura je nejen odrazem kultury a technologie, ale také schopnosti adaptovat se na extrémní podmínky. Od jednoduchosti iglú přes elegance alpských chat až po umělecké ledové stavby – zimní architektura je bohatým zdrojem inspirace.

Dnešní architekti mohou čerpat z tradičních technik a kombinovat je s moderními technologiemi, aby vytvářeli stavby, které budou šetrné k přírodě, funkční a esteticky působivé. Ať už se jedná o horskou chatu, zimní hotel nebo moderní pasivní dům, jedno je jisté – zima zůstane fascinujícím obdobím, které architekturu posouvá o krok dál.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Skleněná přístavba proměnila starou chalupu uprostřed Jizerských hor na příjemné moderní místo

Rekonstrukcí v duchu velkých kontrastů a zároveň harmonie prošla stará chalupa v Polubném v Libereckém kraji. 130 let starou stavbu se rozhodli architekti ze studia Mjölk ozvláštnit skleněnou přístavbou. Z čela nenápadná chalupa, z druhé strany neobvyklá moderní skleněná přístavba. 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Zajímavá venkovská sídla lákají k rekreaci i trvalému žití

Češi jsou milovníci chalupaření. Obzvlášť v létě často prcháme před městským shonem na venkov nebo do hor.  V poslední době také spousta lidí hledá místo v přírodě pro trvalé žití. Nejen proto v našich horách vznikají velmi zajímavé objekty, které slouží jak k rekreaci, tak k trvalému bydlení. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších, které navrhli čeští architekti. 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl